‘Kentsel dönüşüm’ isyanı

Zeynep Kuray

'Kentsel Dönüşüm’ kapsamında Ayazma Tepeüstü sakinlerine kaçak yapıları yıktıran ve yerine yeni konutlar vaat eden Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Japon mimarlara yaptırılan yeni sitelerin satışında söz verdiği Ayazmalıları görmezden geldi. Japon televizyonununu yeni yapılan konutlarda ağırlayan Aziz Yeniay, işe, okula gitmeyip gün boyunca kendisini bekleyen Ayazma sakinleriyle görüşmekten kaçındı. Ayazma Tepeüstü’ne gelen Japon televizyonu görevlileri, yıkıntılar içinde yaşamaya çalışan Ayazmalılara çok şaşırdı.

ONLARIN SESLERİNİ DUYOR MUSUNUZ?
2005’te ‘Kentsel Dönüşüm’ ile Ayazma Tepeüstü sakinlerine, kaçak yapıda yaşayan vatandaş kalmayacağını, gecekondu sahibinden kiracısına kadar herkesin konut sahibi olacağını vaat eden Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, 14 aydır perişan halde, yıkım içerisinde yaşayan halkı görmezden geldi.
Evleri yıkıldığından beri çadırlarda yaşayan, hatta zaman zaman çadırları da başlarına yıkılan Ayazmalıların zorlu yaşam savaşı sürüyor. Su tesisatından elektrik tesisatına kadar herşeyi kendileri yapan Ayazma sakinleri, belediye başkanının kendileriyle ilgilenmediğini belirtip konut verme sözünü de bugüne kadar yerine getirmediğinden yakındı. Japon mimarların hazırladığı çiçekli siteleri Japon televizyonuna gezdiren Başkan Aziz Yeniay, kendisini bekleyen Ayazma sakinlerini görmeye gitmedi.

***
‘Sözlerini tutmadılar’
Kasım Aydın: Başvurunuzu yapın, size ev vereceğiz demelerine rağmen, bırakın konut vermeyi, bir kere bile gelip durumumuza bakmadılar. 14 ayda 2 yıkım yaşatan belediye, son yıkımda sabaha karşı saat 4’te elektrikleri keserek insanları uyurken yaka paça evlerden çıkardı. O karanlıkta kızımı kaybettiğim için evin içine girdiğimde çevik kuvvet sebep göstermeden kalçama iğne basarak beni gözaltına aldı. 3 gün boyunca hücrede tutulup hiçbir neden verilmeden evime gönderildim.
Gül Akkuş: Burada çoğumuz doğu kökenli olduğumuz için bize terörist muamelesi yaptılar. Kadir Topbaş’a Ayazma’yı yıktırdığı için ödül verdiler. Bu ödül nedir sizce? Doğulu olduğumuz için bizden kurtulma ödülü mü? Şu gördüğünüz musluktan 18 aile ferdi yararlanıyor, banyo yok. Çocuklarımız taşlarla oynuyor oyuncak diye. Acaba belediye başkanının çocukları bu koşullarda mı yaşıyor?
Emine Aksoy: Bu yıkımlar olduğu sırada Belediye Başkanı Küçükçekmece Kaymakamı ile birlikte buraya gelerek: ‘Leş kargaları gibi niye burda duruyorsunuz, çocukları kullanıyorsunuz? Sizin kiranızı ödeyeceğim, buradan çıkın gidin’ dedi. Bizim çaremiz yok gideceğimiz yer de yok. Ancak bizi ezerek buradan çıkartabilirler.

Birgün – 19.04.2008