‘Kentsel dönüşüm’ Bayrampaşa’yı da vuracak!

‘Kentsel dönüşüm’ Bayrampaşa’yı da vuracak!
Erdoğan Alayumat

Özellikle gecekondu bölgeleri başta olmak üzere İstanbulluların çilesi haline gelen Kentsel Dönüşüm Projesi’nde, Bayrampaşa pilot ilçelerden biri oldu. Bugüne kadar İstanbul’un çok sayıda bölgesinde gerçekleştirilen yıkımların gerekçesi Kentsel Dönüşüm Projesi oldu. Önümüzdeki günlerde Bayrampaşa da İstanbul’un pek çok bölgesiyle aynı kaderi paylaşarak yıkımlarla tanışacak.
Bayrampaşa’da gerekli yasal düzenlemeler henüz yapılmadığı için proje kapsamında yapılan çalışmalar henüz hazırlık aşamasında. Yapılan hazırlıklara göre yalnızca iki mahallede 1500’e yakın binanın yıkılması planlanıyor. Binlerce kişiyi yerinden yurdundan edecek olan proje hakkında muhtarlara herhangi bir bilgi verilmemiş.

Rant için yapılacak

Kentsel dönüşümün rant amaçlı yapıldığını dile getiren Altın Tepsi Mahalle Muhtarı Selahattin Beyler, “Bizim mahallemizde Sinop ve Mezbaha sokaktakilere tebligat gelmiş. Bunlar tapulu evler, bu evlerin yıkılması gündemde. Öyle ilginç bir durum var ki, bir köşede yıkım yapacağım diyorlar, bir köşede de yeni inşaat yaptırıyorlar; tabii bu inşaat şirketlere yaptırılıyor minyatür evler adı altında” şeklinde konuştu. Bayrampaşa Cezaevi’nin de proje kapsamında olduğunu ifade eden Beyler, “Olan buradaki halka olacak, insanlar yerlerinden olacaklar. Ayrıca kimseye bilgi verilmiyor, muhtarlar dahi bu konuda henüz bilgilendirilmiş değil” diyerek projenin gizlilik içerisinde gerçekleştirildiğini söyledi.

Bilgi verilmiyor

Yenidoğan Mahalle Muhtarı Ramazan Bayraktar da projenin nasıl uygulanacağından habersiz. Projenin Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda olduğunu belirten Bayraktar, belediyenin muhtarları bilgilendirmesi gerektiğini, ancak şu ana kadar projeyle ilgili bilgi verilmediğini ifade etti. “Bayrampaşa’daki kent konseyinde yer alan arkadaşların dahi projeden haberi yok” diyen Bayraktar, muhtarların bilgilendirilmemesine tepki gösterdi. “Eski binaları yıkıp yeni binalar yapacaklar diye duyduk” şeklinde konuşan Bayraktar, bu projede mutlaka ciddi bir rantın olduğu düşüncesinde.

Fotoğraf çekip ölçüm yapıyorlar

Belediye yetkililerinin mahalle sakinlerinin evlerinde fotoğraf çekip ölçümler yaptığını, ancak kimseye bir şey söylemediğini belirten Bayraktar, “Eğer eski binalar yıkılıp insanlar zarara uğramadan depreme dayanıklı yeni binalar yapılacaksa, bu işte ben de varım. Birçok insan eski binalarda rutubetli yerlerde kalıyor, ama amaçlananın bu olmadığı kanısındayım” dedi. Bayraktar, uygulanmak istenen projenin halkın yararına olmayacağını ifade etti.

Cezaevi yerine sosyal tesisler yapılsın

Proje ile birlikte yıkımların yaşanmayacağını öne süren İsmet Paşa Mahalle Muhtarı Semih Çelebi ise “Sadece cezaevi yıkılacak. Cezaevi yıkıldığında 127 bin metrekare yer kalıyor. Bunun yanı sıra Bayrampaşa devlet hastanesi büyütülecek” diyerek daha çok çıkmaz sokaklardaki evlerin yıkılacağını söylüyor.
Cezaevinin kaldırılmasını olumlu bulan Çelebi, “Cezaevinin yerine sosyal tesislerin yapılması, çocuklarımızın eğitileceği bir alan olması daha iyi olur. TOKİ’ye verilmesin. Binalar dikilecekse olmasın. 3-4 ay içerisinde cezaevi kaldırılıyor” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Evrensel / 27.02.2008