Kentlide ulaşma sıkıntısı

Denizde ‘kış tarifesi’ rahatsızlık yaratırken, belediye otobüslerinin güzergahlarının kısaltılması da eleştiriliyor

Kentlide ulaşma sıkıntısı

Yeni başlatılan uygulamalar, toplu ulaşım taşıtlarını kullanan yurttaşların yakınmalarına neden oluyor.

 

İZMİR (Cumhuriyet Ege Bürosu)- İzmir toplu ulaşımı, yeni düzenlemeler nedeniyle tartışma konusu oluyor. Deniz ulaşımında uygulamaya konan “kış tarifesi”, özellikle sabah ve akşam saatlerine yönelik düzenlemeler nedeniyle eleştiri konusu olurken, belediye otobüslerini kullanan yurttaşlar da “90 dakika uygulaması” nedeniyle hatların kısaltılmasından yakınıyor.

Büyük Kanal Projesi'nin revizyon çalışmaları kapsamında Gazi Bulvarı ve Şehit Fethi Bey Caddesi trafiğe kapatılırken, Konak-Çankaya-Basmane güzergahını kullanan belediye otobüslerinin son durakları Konak olarak belirlenmişti. Okulların kapalı olduğu dönemde, kanalizasyon borularının değişimi için başlatılan uygulamaya okullar açıldıktan sonra da devam ediliyor. Yurttaşlar, çok kısa mesafede sürekli aktarma yapmak durumunda kaldıklarını, özellikle mesai başlangıcı ve iş çıkışı saatlerinde eve ya da işe ulaşmalarının zorlaştığını kaydediyor. Otobüs hatlarının normalleşmesi için bazı mahalle muhtarlıklarında konuyla ilgili imza toplanıyor. Dilekçelerin yerel yönetime iletilmesine karşın durumda değişiklik olmadığı kaydediliyor.

Özellikle Hatay'da yaşayanların adını duyduğunda “irkildiği” İzmir Metrosu'nda, son dönemde havalandırma sisteminin düzgün çalışmadığı yönünde şikayetler yoğunlaştı. Yurttaşlar, yoğunluk yaşanan sabah ve akşam saatlerinde sıkıntının daha da rahatsız edici boyutlara ulaştığını vurguluyor.

Deniz ulaşımında ise “kış tarifesi” rahatsızlığı yaşanıyor. Yapılan düzenleme sonucu yoğun saatlerdeki bazı seferlerin kaldırılması ve yakın zaman aralığındaki vapurların tek sefer saatinde birleştirilmesi eleştiri konusu yapılıyor. Bunun yanı sıra Alsancak'tan Karşıyaka ile Bostanlı yönüne gece olan seferlerin kaldırılması da tepki çekiyor.

Ahmet Piriştina döneminde, büyük bürokrasi mücadelesi verilerek, körfezdeki deniz taşımacılığının, belediye tarafından gerçekleştirilmesinin önü açılmıştı. Yetkinin belediyeye geçmesiyle yeni vapurlar alınmış ve Karşıyaka ile Konak-Pasaport-Alsancak arasına, deniz yoluyla bir köprü kurulmuştu. İzmir'in daha hareketli bir kent olması, kentte fazla sayıda turist gelmesi, kentlilerin alışık oldukları haliyle “sokakta yaşama” kültürünü dinamik tutma isteminde olan Piriştina ve ekibi “köprünün” 24 saat süresince açık kalmasını sağlamışlardı. Konak-Alsancak-Karşıyaka arasındaki seferler gece 24.00'dan sonra da, saat başı olmak üzere sabaha kadar sürmüştü. “Baykuş seferleri” kalkalı çok oldu, ama yeni düzenlemeyle neredeyse akşam saatlerinden sonra Alsancak’tan vapur bulunamıyor.

Bölgedeki eğlence yeri sahipleri, düzenleme nedeniyle mekanlarındaki kitlenin belli bölümünün erken dağıldığını aktarıyor. Sabah işe gelmek için de, Karşıyaka İskelesi'nden, önceden 08.25 ve 08.35'te iki vapur kalktığını, yeni düzenlemeyle iki vapur yolcusunun 08.30'daki tek vapura hapsedildiği aktarılıyor. Aynı eleştiri Pasapart'taki 18.20 ve18.25 seferlerinin kaldırılmasına da yöneltiliyor. Karşıyakalılar, yoğun saatlerdeki sefer sayılarının sıklaştırılmasını istediklerini, ancak tam tersi bir düzenlemeyle karşılaştırdıklarını dile getiriyorlar.

Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Geza Dologh, yıllardır İzmir'de körfezin ulaşımda daha verimli kullanılmasını savunduklarını belirterek, İZDENİZ'in, uygulamaya aldığı, “kış tarifesi”ne yurttaşların tepki gösterdiğini, bu yöndeki eleştirilerin kendilerine de ulaştığını söylüyor. Dologh, “Yurttaşlarımız, özellikle sabah ve akşam saatlerinde vapur seferlerinin sayısını azaltıldığını, bu yüzden sıkıntıya düştüklerini bize bildiriyorlar. Burada sorumlu İzmir Büyükşehir Belediyesi yöneticileridir. Vapurların daha fazla sefer yapmasıyla belediye otobüslerinin kent içindeki trafik sıkışıklığı ve hava kirliliği önlenebilir. Deniz, İzmir için büyük bir nimettir. Bunun daha verimli kullanılmasını yıllardır savunuyoruz. Umarız, belediye yönetimi vatandaşların bu sorunlarına kulak verir ve kısa sürede Karşıyaka, Bostanlı, Bayraklı ile Konak, Pasaport, Alsancak, Göztepe arasına daha fazla sayıda gemi seferi düzenlenir” diyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden olan İZDENİZ tarafından işletilen körfez vapurlarının, yeni saat tarifesinin, bir ay süresince izleneceği ve gelen tepkiler doğrultusunda yeniden ele alınacağı duyuruldu. İZDENİZ Genel Müdürü Hüseyin Çiftçi, deniz ulaşımında, en verimli saatlerin belirlenmesini istediklerini ve bu yönde bir adım attıklarını söylüyor. Çiftçi, “Güzel şeyler yaptığımıza inanıyoruz. Yolcuların memnuniyetini dikkate alarak bu düzenlemeleri yaptık” diyor.

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 05.10.2010