Kentin üçte biri devletin mülkü

Maliye Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 3 milyon 214 bin 531 adet taşınmaz yani toplam 181 milyar 176 milyon 943 bin metre karelik bir alan Hazine’ye ait. Türkiye’nin tamamının yüzde 23’lük bölümünü oluşturuyor.

MUSTAFA YILMAZ İzmir Milliyet

İzmir’de ise bu oran daha da yüksek. Kentte 84 bin 734 adet taşınmaz Hazine mülkiyetinde bulunuyor. Bu da toplam 4 bin 153 kilometre kare(4 milyar 153 milyon 848 bin 949 metre kare) yapıyor. İzmir’in tamamının 12 bin 012 kilometrekare(12 milyar 12 milyon metrekare) olduğu düşünüldüğünde şehir topraklarının üçte birinden daha fazlasının doğrudan Hazine’nin elinde olduğu ortaya çıkıyor. Bu araziler spekilatörlerin iştahını kabartıyor. Kaçak yapıyla doluyor. Konut sektörü ise arsa bulamadığı için maliyetleri düşüremiyor. 
Türkiye’nin en büyük konut yapım kuruluşları arasında yer alan Ege-Koop’un Genel Başkanı Hüseyin Aslan, değerlendirilmeyen Hazine arazilerinin gecekondu mafyası tarafından yavaş yavaş ele geçirildiğini söyledi. 

Arsa üretilmeli
Aslan, “Hazine arazilerinin 40-50 yıllık planlaması yapılmalıdır. Birilerinin bireysel amaçları için tükeneceğine, kentsel yenileme projeleri için kullanılmalıdır.
İzmir’deki yapıların yüzde 60’ı kaçak yapılardan oluşuyor. Bunun düzeltilmesi ancak kent yenileme projeleri ile olur. O da Hazine arazilerinin değerlendirilmesi ile mümkündür” diye konuştu.
İnşaat sektörünün en büyük sorununun uygun arsa bulunamaması olduğunu hatırlatan Aslan, “İzmirlilerin yüzde 38’i kirada oturuyor. Kentin nüfusu her yıl 100 bin kişi artıyor. Yani bir evde 4 kişinin yaşadığını bile düşünseniz her yıl 25 bin yeni konut gerekiyor. Oysa bunun yüzde 5’i kadar bile üretim olmuyor. Arsa maliyetleri buna izin vermiyor. İzmir’de bir konutun toplam maliyetinde arsanın payı yüzde 25 civarında. Bu da çok yüksek bir oran. Devlet, Hazine arazileri yoluyla katkıda bulunup arsa üretse bu maliyetler önemli oranda aşağı çekilir ve dar gelirliler de ev sahibi olabilir.”

Kaynak: Milliyet Ege – 29.04.2010