Kentin geleceği için yeni baraj yapılmalı

Başkan Kocaoğlu, Tahtalı Barajı’nda incelemelerde bulundu. 300 gün yetecek su olduğunu öğrendi. ''Mevcut tablo, yeni barajlar konusunda elimizi çabuk tutmamızı gerektiriyor'' dedi

İZMİR Milliyet Ege -06.06.2007{nomultithumb}

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Tahtalı Barajı’nda incelemelerde bulundu. Küresel ısınmaya bağlı olarak su seviyesi her geçen gün azalan barajın son durumu hakkında bilgi aldı. Kocaoğlu, kentin geleceği için yeni baraj yatırımlarının kaçınılmaz olduğunu söyledi.
Tahtalı Barajı’nın, kentin günlük ihtiyacı olan yaklaşık 600 bin metreküp suyun 175 bin metreküpünün karşılandığını hatırlatan Kocaoğlu, şöyle dedi: ''Barajda şu anda 114 milyon metreküp su bulunuyor. Bu demektir ki sadece 300 gün yetecek suyumuz var. Mevcut tablo, yeni baraj yatırımları konusunda elimizi çabuk tutmamızı gerektiriyor. Biz de bu bilinçle hareket ediyoruz.''

İnşaata yakında başlarız
Kocaoğlu, küresel ısınma nedeniyle bundan sonraki yağışların düzensiz, kısa süreli, sağanak ve bölgesel olacağına da dikkat çekti. Başkan, ''Örneğin geçtiğimiz haftalarda gelen yağışlar, Görece ve Dereköy’de etkili oldu. Ancak toprağın aç olması nedeniyle gerektiği kadar süzülüp derelerden akışa geçemedi. Bu yüzden elimizdeki verileri değerlendirerek, önlemleri şimdiden alıp, su kaynaklarımızı korumak yönündeki çalışmalarımızı devam ettiriyoruz'' diye konuştu.
Azalan su kaynaklarına karşı yeni barajlara yönelik çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını belirten Kocaoğlu, ''Büyükşehir olarak, gerçekleştireceğimiz yeni baraj yatırımlarıyla yıllık 95 milyon metreküplük kapasite artışı planlıyoruz. ÇED raporu gelir gelmez Çamlı, Bostanlı ve Değirmendere barajlarının inşaatına başlayacağız'' dedi.
Tahtalı’nın ardından Görece’ye geçen Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi İçmesuyu Arıtma Tesisi’nde Şube Müdürü Gülay Demircioğlu’ndan brifing aldı. Demircioğlu, üretilen suyun, tüm fiziksel, kimyasal, bakteriyolojik ve virolojik incelemelerden geçerek tüketiciye ulaştırıldığını kaydetti.