Kentin geleceği için Başbakan’la görüşecek

Kentin geleceği için Başbakan’la görüşecek

Başkan Kocaoğlu, Efemçukuru’ndan çıkarılacak altın madeninin İzmir’in geleceği açısından sakıncalı olduğunu savundu. ''Başbakan ve bakanlarla görüşeceğim'' dedi

UTKU BOLULU İzmir DHA

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Efemçukuru’nda altın madeni çıkarılmasının önünü açan acil kamulaştırma kararı ve Çamlı Barajı hakkında verilen olumsuz ÇED raporunun düzeltilmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la ve ilgili bakanlarla görüşeceğini söyledi.
Efemçukuru’nda açılacak altın madeninin, İzmir’in su havzalarına, termal kaynaklara olumsuz etkilerinin yer aldığı raporu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, Başbakan Tayyip Erdoğan’a, Bakanlar Kurulu üyelerine, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye ve milletvekillerine gönderen Kocaoğlu, ikinci hamlesini de yapacak.

Sağlık risk altına girer
Büyükşehir Belediye Meclisi’nde konuyu gündeme getiren Kocaoğlu, görüşlerini aktarmak için Başbakan Erdoğan’dan, Çevre ve Orman Bakanı’ndan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’ndan randevu isteyeceğini açıkladı.

Kocaoğlu şöyle konuştu:
''Bu karardan geri dönülmesini görüşeceğim. Altın madenini yeri Yarımada’nın en yükseğinde. Etrafı baraj havzaları ve termal kaynaklarla çevrili. Madenin, buraları kirletme riski var. Biz böyle bir riskin alınmasından vazgeçilmesi doğrultusundaki görüşlerimizi dosyamızda belirttik. DSİ gerekli olmadığı yönünde görüş belirtti. İzmir’in su ihtiyacının Manisa Gördes Barajı ve çağlayandan karşılanabileceğini bildirdi. Ancak, bize göre Çamlı Barajı, özellikle de küresel ısınmayla ilgili sıkıntıların başladığı süreçte Yarımada için çok gerekli. Kültür ve Turizm Bakanlığı da Çeşme ve çevresinde 75 bin yatak kapasitesini hedeflemişken, bu barajın yapılmasının önemi daha da ortaya çıkıyor. Ayrıca, altın madenin alt tarafında sağlık temalı EXPO yapmayı hedefledik. Bu da, madenin açılmaması geçerli bir neden.''
Karardan vazgeçilmeli
Kocaoğlu, Efemçukuru’nda altın aranmasının, insan sağlığı ve kentin gelişmesi açısından olumsuz olduğunu, bu nedenle de bölgede Bakanlar Kurulu tarafından alınan acil kamulaştırma kararından ve Çevre ve Orman Bakanlığı’nın verdiği olumsuz ÇED raporundan vazgeçilmesini talep ettiklerini söyledi.

Milliyet Ege / 16.01.2008