Kente 3 yeni otopark

{nomultithumb}İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HATAY'DA 2, KARŞIYAKA'DA 1 PROJEYİ BAŞLATIYOR

Askeri Hastane yanı, Susuzdede ve Şemikler'deki 1360 araçlık yapılar gelecek yıl hizmete girecek

ERTAN GÜRCANER (YeniAsır)12.04.2007


Uzteks Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uz, ince kumaştan yapılan gömleklerin daha fazla ilgi göreceğini söyledi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark altında yapımına başlanan yeraltı otoparkı inşaatının mahkeme kararıyla durdurulmasının ardından 3 yeni otopark için çalışmalara başladı. Belediye yönetimi şehir merkezindeki trafik sıkışıklığı ve park sorununu aşmak için Hatay'da 2, Karşıyaka'da 1 katlı otopark yapacak.
Otoparklar, Hatay Askeri Hastane arkasındaki pazar yerinde, Susuzdede'deki Hasan Tahsin Parkı'nda ve Karşıyaka Şemikler'de bulunan Başkent Üniversitesi Zübeyde Hanım Hastanesi'nin yanındaki alanda inşa edilecek. Önümüzdeki aylarda proje ihalesine çıkılacak olan toplam 1360 araçlık otoparkların inşaatına yıl sonuna doğru başlanacağı, 2008 yılı içinde de hizmete gireceği belirtildi.

600'er taşıt alacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Hatay Susuzdede'de Hasan Tahsin Parkı içinde inşa edeceği 7 katlı otopark yaklaşık 15 bin 800 metrekarelik kapalı alana kurulacak ve 600 araç kapasiteli olacak. Proje hayata geçtiğinde bölgedeki otopark sıkıntısı büyük ölçüde giderilecek.
Büyükşehir Belediyesi'nin Hatay Askeri Hastane arkasındaki pazar yerinde yapımını planladığı katlı otopark ise yaklaşık 17 bin 500 metrekarelik alanda yükselecek. Hasan Tahsin Parkı'nda olduğu gibi burada inşa edilecek olan otopark da yaklaşık 600 araç kapasiteli olacak. Katlı otopark 6 kattan oluşacak. Karşıyaka Şemikler'de Başkent Üniversitesi Zübeyde Hanım Hastanesi yanındaki boş alanda yapılacak katlı otopark ise 4 bin 500 metrekarelik bir alanı kaplayacak. 6351 sokağın paralelinde inşa edilecek 160 araçlık katlı otopark 2 katlı olacak. Otoparkın çatı katı da araç parkı için kullanılacak.

Trafik rahatlayacak
Her üç otoparkın da inşaatının tamamlanması ile İzmirliler toplam 1360 araç kapasiteli 3 otoparka birden kavuşmuş olacak. Önümüzdeki haftalarda otoparklarla ilgili proje ihalelerine çıkacak olan İzmir Büyükşehir Belediyesi daha sonra da otoparkların yapım işini ihale edecek. Yıl sonuna doğru inşaatları başlayacak olan otoparklar 2008 yılı içinde tamamlanıp hizmete girmiş olacak. Otoparkların hizmete girmesiyle birlikte Hatay ve Karşıyaka'da her gün yaşanan otopark keşmekeşi bir nebze olsun rahatlayacak.