Kent yenileme böyle olur

Kent yenileme böyle olur
<Hatice ALPARSLAN>


Buca Belediyesi, ilçe merkezindeki 70 hektarlık alanda vatandaştan evlerini kat karşılığı alarak yeni evleri bedelsiz verecek

Buca’nın İktisat Fakültesi Dokuzçeşmeler mevkiinde 70 hektarlık alanı yıkıp yeniden yapacak olan Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, "Kent yenileme asıl böyle olur. Bu alandaki evler eski ve tehlike arz ediyor. Bu binaları yıkıp yerine yüksek binalar yapacağız ve yıktığımız binalardaki ailelere kaç tane evleri yıkıldıysa buradan o kadar bedelsiz ev vereceğiz. Böylece yeni yeşil alanlar, otoparklar, parklar yaratmış olacağız" dedi.

Dalga dalga yayılacak
Kent yenileme projesinin yapılacağı alandaki evler Buca’nın ilk kurulduğu 1920’lerde yapılmış eski ve çoğu tek katlı evler. Bu alandaki evlerin tamamını yıkacak olan Buca Belediyesi sonrasında yerlerine yüksek binalar dikecek. Çevresine yeşil alanlar, otoparklar, parklar yapacak. Projedeki amaç ise iç içe girmiş, sıkışmış evleri rahatlatmak. Yıkılacak birçok evi bir apartmanda toplayacak olan Buca Belediyesi böylece alanda yer açmış olacak. Bu yere de yeşil alan, otopark ve park yapacak. Böylece apartmanlarda yaşayanların rahat nefes alacak bir yerleri olacak. Ayrıca bu bölge iyileştirildikten sonra bölgede kiralar ve ev satış fiyatları da artacak. Bölge değer kazanmış olacak. Proje denizin ortasına atılan bir taş misali Buca’da dalga dalga yayılacak. Cumhur Asparuk Meydanı’ndan başlayan proje Evkalara kadar uzanacak.  Bununla birlikte etrafında bu projeye müsait yerleri iyileştirmemek olanaksız olacak. Böylece diğer alanlarda değer kazanacak ve ileride Buca’nın tamamı bu şekilde değerlenebilecek.
İzmir’e örnek proje
Buca’nın en kıymetli yerinde 70 hektarlık bir alanda yenileme projesini gerçekleştirdiklerini söyleyen Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, "Kent yenileme projesini gerçekleştireceğimiz yerler Buca’nın ilk kurulduğu tarihlerde yani 1920’lerde yapılmış. Dar sokaklar ve eski binalar var. Yer kötü ancak çok kıymetli. Bu nedenle yenileme projesini burada gerçekleştirmeye karar verdik. Vatandaşlardan evlerini kat karşılığı alacağız ve metrekarelerine göre daire vereceğiz. Bu proje ile Buca’da yeni bir kent yaratacağız. Projenin yapılacağı yer kentin merkezinde bir yer.

Bu alandaki proje bittiğinde çarşı ve yeşil alanlarıyla yeniden bir kent doğacak. Kentin ortasında böyle bir proje yapmamızın nedeni de daha sonrasında sağı ve solundan devam edebilecek nitelikte olmasıdır. Yapılan yerlerin üzerinde otoyola bağlantısı da olacak. Buca’nın bu bölgesi Ankara Dikmen Vadisi gibi olacak. Ayrıca bizim deprem gibi bir sorunumuzda olmayacak. Zeminimiz sağlam" diye konuştu.

Yenigün / 27.12.2007