Kent trafiğine ‘şantiye’ kilitleri

UTKU BOLULU İzmir Milliyet EGE – 28.09.2007{nomultithumb}

İzmir’in ana caddeleri, son iki ay içinde adeta şantiyeye döndü. Önlemler alınmasına karşın, trafikte sabah ve akşam saatlerinde tıkanıklıklar yaşanıyor. Çalışmalar; Çiğli, Bayraklı, Yenişehir, Gaziemir ve Hatay’da sürüyor. Buralarda; Aliağa-Menderes raylı sistemi, Üçyol-Üçkuyular metrosu ve karayolu altgeçiti inşatları devam ediyor. Bittiğinde rahat edeceklerini bilen İzmirliler, sabır gösteriyor. Kentte, halen şu çalışmalar devam ediyor:
Bayraklı: Büyükşehir Belediyesi ile TCDD’nin ortaklaşa yürüttüğü Aliağa-Menderes Raylı Sistem Hattı projesi kapsamında Bayraklı-Anadolu Caddesi araç geçişini sağlayacak üstgeçit inşaatı sürüyor.
Yenişehir: Aynı proje çerçevesinde Gaziler Caddesi’ndeki Kemer İstasyonu çevresinde altgeçit inşaatı devam ediyor. Altındağ-Basmane arasındaki trafik, tek aracın geçebildiği ara sokaklardan sağlanıyor. Kamyon ve iş makineleri nedeniyle sıkışıklık daha da artıyor.
Gaziemir: Kentten çıkış, kesintisiz trafikle sağlanmaya çalışılıyor. Bu amaçla Akçay Caddesi’ndeki Gaziemir ve Sarnıç karayolu altgeçitleri inşaatları da trafiği olumsuz etkiliyor. Orta refüjün kaldırılmasına, yan yollara yapılan trafik yönlendirmelerine karşın sabah ve akşam saatlerinde büyük sıkıntı yaşanıyor. Çalışmalar ilerledikçe sıkıntı daha da artacak.
Çiğli: Karayolları 2’nci Bölge Müdürlüğü’nün yürüttüğü Kuzey Çevre Yolu-Çiğli bağlantısı inşaatı var. Anadolu Caddesi’ndeki trafik akışında değişiklikler yapıldı. Karşıyaka yönüne doğru sa€ şerit kısmen trafiğe kapatıldı. Akış, sol şeride iki gidiş, iki geliş olarak kaydırıldı. Bu da yine sabah ve akşam saatlerinde sıkışıklık yaşanmasına neden oluyor. Olası arızalar ve kazalar, sıkıntıyı katlıyor.
Hatay: Üçyol-Üçkuyular metro hattı inşaatının Güzelyalı İstasyonu’nun yapılacağı bölümde toprak kayması meydana geldi. Önlem amacıyla İnönü Caddesi’nin 1.5 kilometrelik kısmı kapatıldı. Trafik yan yollara verildi. Bu bölüm yarın açılacak. Ancak caddenin Üçyol-Üçkuyular bölümü, istasyon çalışmaları nedeniyle kısmen ya da tamamen kapatılacak. Akış yan yollara verilecek. Sıkışıklık kaçınılmaz olacak.