Kent kimliği oluşturuyor

Kent kimliği oluşturuyor

İzmir’in sınırları en büyük ilçesi Konak’ın CHP’li Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, ilçenin geri kalmış bölgelerine yaptığı yatırımlarla, kenti ayağa kaldırdı. ‘Merkezde ne varsa kenar mahallede de olacak’ anlayışıyla hizmet üreten Tunçağ, fiziki yatırımları büyük ölçüde tamamladı. Otuz yılı aşkın süre önce “afet bölgesi” ilan edilmesine rağmen bugüne değin hiçbir önlem alınmayan Kadifekale ve Ballıkuyu eteklerinde tehlike altında yaşayan vatandaşların sorunu da nihayet çözülüyor. İlçenin İzmir için hayati önem taşıyan ve Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ ile işbirliğinde yürütülen kent yenileme projesinde, sorunlar çözüme kavuşuyor.

Tam bir sinema ve tiyatro tutkunu olan, evde binlerce CD’lik arşivi bulunan Tunçağ’ın tek korkusu ise bir daha belediye başkanı seçilemezse işsiz kalmak. Belediye başkanlığı süresince mesleği inşaat mühendisliğini yapamamaktan yakınan Tunçağ, her şeye rağmen görevinden çok memnun. En büyük desteği eşi Sedef Hanım’dan alan Tunçağ, parti teşkilatı da uygun görürse bir sonraki seçimlere yine adaylığını koyacak.

SÖZÜMÜZDE DURDUK

Göreve gelmeden önce propaganda yaparken birkaç şey vurguladıklarını anlatan Tunçağ, “Konak’ın geri kalmış bölgelerine gerek toplumsal, gerekse fiziki yatırımların hızlandırılacağını ilan etmiştik. Bunları büyük ölçüde gerçekleştirdik. Şu 3 yılda İzmir’in görece olarak az gelişmiş yörelerindeki yatırım tutarımız hiçbir dönemde yapılmadı. İstinat duvarlarından kaldırım yollar, kamulaştırmadan yol açmaya kadar birçok adım atarak, hatta bunları zamanından önce yaparak sözümüzde durduk” dedi.

GÜLTEPE’DE SORUN ÇÖZÜLDÜ

Gültepe Semti’nde uzun yıllardır varolan Çıtak Mahallesi sorununu çözdüklerini bildiren Tunçağ, bunun semtin geleceği için büyük önem taşıdığını söyledi. Tunçağ, “Gültepe’de 50 dönümlük bir Çıtak Mahallesi sorunu vardı. Çıtak Ailesi’nin arazisinin üstüne 500 ev yapılmış, aile ‘bunlar çıksın’, orada yaşayanlar ise ‘burası bizim’ diyorlar. Biz devreye girdik. 2 milyon YTL’ye araziyi satın aldık. Yeni imarla halka vereceğiz. 20 yıldır çözülemeyen sorunu çözdük. Bu bizim dönemin en başarılı işlerinden bir tanesi” diye konuştu. İki tane bölgede de tapu tescil denilen yeni imar planlarını onayladıklarını bildiren Tunçağ, Uzundere ve Ballıkuyu’da yapılan bu çalışmaların, çok büyük bir projeyi kapsadığını uyulamaya geçildiği an, oraların kişiliğini ve bir bakıma yaşam biçimini değiştireceklerini kaydetti.

KENT KİMLİĞİ OLUŞTURULUYOR

Konak İlçesi, Ballıkuyu, Vezirağa ve Kadifekale semtlerindeki heyelan nedeniyle büyük tehlike arzeden yerleşim alanlarının boşaltılması amacıyla başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarında son aşamaya yaklaşıldı. Yıllardır kayma tehlikesi taşıyan sağlıksız binalarda yaşayan vatandaşlar yakında yeni yaptırılan güvenli ve modern konutlara taşınacaklar. Bu projenin kent yenileme adına çok önemli bir çalışma olduğunu hatırlatan Tunçağ, “Heyelan bölgesindeki sorunu Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ ile protokol imzalayarak, çözme yolundayız. Önemli adımlar atıldı. 3 bin 930 hak sahibiyle tek tek görüşüldü. Onlarla ilgili olarak Büyükşehir, bedel değerlendirmesi yapacak. Sonuç olarak bir kısmı TOKİ’ye gidecek, bir kısmı bedeli alacak. Geleceği orada yaşayan insanlar için çok önemli. Devletin de devreye girip oradaki halka özellikle kiracılara yardımcı olması lazım. Bizim yaptığımız yıkmak değil kent kimliğini düzeltmek” dedi.

Birtakım park ve yeşil alan çalışmaları çerçevesinde yaptıkları Uzundere rekreasyon alanının çok iddialı olduğuna değinen Tunçağ, bunun seçim sözleri dışında bir proje olduğunu, proje için yarışma yaptıklarını, 2008 yılında çalışmalara başlayacaklarını söyledi. Bozyaka-Karabağlar arasında 2.6 milyon YTL’ye arazi satın alarak, kamulaştırdıklarını, 14 dönümlük bu arazide pazaryeri, sosyal merkez, park oyun sahaları yapmayı planladıklarını anlatan Tunçağ, projenin ihale edildiğini, 2008’de gündeme alacaklarını belirtti.

KÜLTÜR ATAĞI

Stratejik planda vaat ettikleri Yeşilyurt Kültür Merkezi’nin proje çalışmasının sürdüğünü dile getiren Tunçağ, “2009’da temel atarız. En başarılı adımlardan biri Güzelyalı Kültür Merkezi’miz. 24 saat kurslarla konserlerle hep dolu. Eşrefpaşa Kültür Merkezi, yaptığımız iyileştirmeler sonucu opera bile oynar hale geldi. Tinsel eğitim konusunu kapsayacak öğretici tiyatrolara on binlerce genci taşıyarak büyük görev görüyoruz. Alsancak Kültür Merkezi’nde yeni yapacağımız çalışmalar var. Büyük bir kütüphane, çocuk resim sergi salonu yapacağız” dedi.

Vergi dairelerini birleştirmelerinin de çok olumlu tepkiler aldığını ifade eden Tunçağ, toplumsal belediyecilik anlayışına uygun olarak, açtıkları semt merkezlerinin hedeflerin üstüne çıktığını vurguladı. Bunlardan Basmane semt merkezinin en başarılı olduğuna değinen Tunçağ, “Hisarönü’nde çok iddialı çalışmalar yapıyoruz. Çocuk ve kadın gezileri ilk kez bizim dönemimizde başladı. 3 bini aşkın burs, 40 bin aileye sosyal yardım yapıyoruz. Çöp toplamada aldığımız konteynerlerle sokaklar doldu taştı” diye konuştu.

CİDDİ ADIMLAR ATTIK

“Bazıları benim için ‘sadece kültürle uğraşıyor’ dese de, çok ciddi adımlar attık” diyen Tunçağ, şöyle konuştu: “Spora büyük önem verdik, 10 bin gence ulaştık. Türkiye hatta dünya ölçeğinde başarılı sporcularımız var. 21 noktada bayanlarla yogadan aerobiğe kadar çalışmalar yapılıyor. Bin kişilik kapalı spor salonu şubat ayına kadar Yeşilyurt’ta devreye girecek. Yenişehir’deki pazar yeri biraz gecikti. 2008 yılında onun temelini atacağız. Alsancak’ta birtakım sokakları güzelleştirme çalışmaları yapıyoruz. Kültürel faaliyetlerde, en etkin belediyeyiz. Ancak yeni bütçe kaynakları bulmamız lazım.” Bir sonraki dönemde belediye başkanlığı görevine devam edip, projeleri tamamlamayı düşündüğünü belirten Tunçağ, önemli olanın bu konuda partinin vereceği karar olduğunu söyledi.

Akşam Ege / 07.12.2007 {nomultithumb}