‘Kendinizle ters düşmeyin’

KARŞIYAKA BAŞKANI, "HANİ İZMİR'İ TURİZM KENTİ YAPACAKTIK?" DEDİ VE EKLEDİ
'Kendinizle ters düşmeyin'

Mavişehir'de yapılacak Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nin otel ve ticaret alanlarının plandan çıkarılmasını çok sinirlendi

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, Mavişehir'de yapmayı planladıkları Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nin otel-turizm ve ticaret alanları olacak bölümlerinin imar planından çıkarılmasına tepki gösterdi.
Yeni Asır Gazetesi'ne açıklamalarda bulunan Başkan Durak, "Hiç kimse kendi söylemleriyle ters düşmemeli. İzmir'in önünü açacağız, derken önünü tıkamayacağız. Hani İzmir'i kongreler, fuarlar, turizm kenti yapacaktık? Bunları söylerken, birbirimizi aldatmayalım" dedi.

Yerimiz hazır
Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan karar doğrultusunda daha önce imar planlarına işlenen otel ve ticaret alanı bölümlerinin çıkarıldığını belirten Durak, kararın, orada konukevi yapılmasına engel olmadığını söyledi. Mavişehir'de hayata geçirilecek Zübeyde Hanım Kültür Merkezi Projesi'nin 30-40 milyon dolarlık bir yatırım olduğunun kaydeden Durak, "Biz o projenin bir an önce hayata geçebilmesi için planlara otel-turizm ve ticaret alanı plan notlarını eklettik. Bugünün koşullarında ne Karşıyaka, ne de Büyükşehir Belediyesi'nin bu projeyi hayata geçirmeye gücü yeter. Eğer Büyükşehir, 'Ben bu projeyi hayata geçiririm' diyorsa, öpüp başıma koyarım. Yerimiz hazır" diye konuştu.
İmar planlarına 'otel' ve 'ticaret-turizm' plan notunu eklerken oraya yatırımcıyı çekmeyi planladıklarını hatırlatan Durak, planlarda orada konukevinin yer aldığını, yatırımcıyı çekmek amacıyla otel notunu düştüklerini ifade etti.
"Bu iş, bazı çevreler tarafından yanlışlığa götürülmemeliydi. Yanlış bilgilendirmeler yüzünden bu noktaya gelindi" diyen Durak, sözlerini şöyle tamamladı:
"Söylemlerimizle kesinlikle ters düşmeyeceğiz. Bürokratik hataların düzeltilmesi, zaman içinde olacaktır. Biz işimize devam edeceğiz. Çünkü Karşıyakalının, burada yaşayan herkesin kültür ve kongre merkezlerine ihtiyacı var. Herkesin mutlu olmasını istiyoruz. İlçedeki son vatandaşın yüzü gülene kadar da hizmetimize devam edeceğiz."

Komisyon, eklenen planı kabul etmedi
Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ın talebi üzerine Büyükşehir Belediyesi, 13 Ekim 2006'da, Mavişehir'de yapılması öngörülen kültür tesisine 'Turizm-otel ve ticaret alanı' plan notlarını eklemişti. Askı sürecinde plana yapılan 2 bin 800 civarındaki itiraz, Büyükşehir Meclisi gündemine geldi. İtirazları, incelenmesi için Bayındırlık ve İmar Komisyonu'na sevk eden Meclis, geçtiğimiz Cuma günü gerçekleştirdiği ikinci oturumda vatandaşların itirazlarını haklı bularak oybirliği ile imar planlarına sonradan eklenen turizm-otel ve ticaret alanı plan notlarını çıkarılmasına karar verdi.

Yeni Asır -19.02.2007