Kemeraltı’nın kimliği tek tek ortaya çıkıyor

 

İTO tarafından hazırlanan envanterin Anafartalar Caddesi bölümü bitti
<Can UĞUR> Yenigün 11.10.2007{nomultithumb}
İzmir Ticaret Odası (İTO) tarafından hazırlanan Kemeraltı Envanter çalışmasının Anafartalar Caddesi bölümü tamamlandı. Anafartalar Caddesi’nde yer alan 28 adadaki 2 bin 945 mekanda, 30 anketör tarafından bir aylık süreçte tamamlanan çalışmaların sonuçlarını açıklamak üzere düzenlenen basın toplantısında konuşan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, bunun İzmir’de yapılmış en büyük araştırmalardan biri olduğunu belirterek, “Araştırmanın tamamlanmasıyla yaklaşık 13 bin mekana ulaşmış olacağız. Ardından aynı çalışma konut bölgesi için de tekrarlanacak. Envanter çalışmamız tamamlandığında Kemeraltı’nın hem özgeçmişine hem de nüfus kağıdına sahip olacağız” dedi.
İşporta ve çığırtkanlık
Kemeraltı Abacıoğlu Han’da gerçekleşen toplantıda, Kemeraltı’nın sadece bugün değil, yüzyıllar boyunca İzmir’in ve İzmirlilerin ticaret yaşamının en önemli merkezlerinden biri olduğunu kaydeden Demirtaş, “Peki Anafartalar, Kemeraltı esnafı ne istiyor, çarşıyı nasıl görüyor? Öncelikle, esnafın yüzde 76.5’sı işyerinin konumundan memnun. Memnun olmayanların yüzde 23.5’inin en büyük memnuniyetsizlik sebebi; ‘İşyerlerinin farkedilmemesi’. Bunu işlerin kötü olması, işyerlerinin küçük olması, işporta ve temizlik sorunu izliyor. Kemeraltı deninlince esnafın aklına ilk gelen sözcük tarih. Bunu alışveriş, kalabalık ve İzmir’in kavramları izliyor” diye konuştu.  
Politik sebepler önde
Beşinci sırada işporta, yedinci sırada çığırtkanların gelmesine dikkat çeken Demirtaş, şunları söyledi: “Zaten kemeraltı esnafına sorunlarını sorduğumuz zaman ilk 3’te işportacıları, çığırtkanları ve güvenliği sıralıyor. Her yerde işportaya büyük tepki var. bu konuda defalarca valilik, belediyeler ve ilgili kurumlarla görüşmelerimiz oldu. İzmir’de bundan önceki dönemde işportacılığı bitirmiştik. Ama şimdi politik sebeplerden dolayı bunun tekrar sorun haline geldiğini görüyoruz. Belediyeleri bu konuda daha etkin mücadeleye çağırıyoruz”
24 SAAT CANLILIK SAĞLANMALI


Demirtaş’tan çözüm  için önerileri sıraladı
İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Kemeraltı’nda yaşanan sorunların çözümü için Demirtaş şu önerilerde bulundu: “Kemeraltı’nda çok fazla atıl ve boş mekan var. potansiyel iş kolları burada yoğunlaşmalı; ticaret, kültür ve turizmi birleştiren aktiviteler ile değerlendirilmeli. Endüstriyel ve seri üretim mantığında olmayan üretim faaliyetleri, Kemeraltı’nda bulunan boş mekanları tercih etmeli. Kuyumculuk, cam işleme, hediyelik eşya üretimi gibi emek yoğun işler Kemeraltı’nda yoğun olarak yer almalı. Çok ciddi bir planlama ile altyapı sorunları çözülmeli, restorasyonlar hızla yapılmalı. Alışveriş ve eğlence kültürünün iç içe geçtiği bir yapı yaratılmalı. Turist hem buradan alışveriş yapmalı, hem yemek yiyip eğlenebilmeli hem de tarihi görmeli. Daha etkin tanıtım yapılmalı. Kemeraltı ile Agora ve Kadifekale’nin bağlantısı yapılmalı. İşportacıların ve çığırtkanların olmadığı bir Kemeraltı yaratılmalı. Gece 24’e kadar canlılık sağlanmalı.”
Sayılarla Anafartalar Caddesi’nin envanteri
– İşyeri sahiplerinin yüzde 84.6’sı erkek iken, yüzde 65.6’sı 44 yaşın altında, yani genç veya orta yaşlı. Yüzde 80’I lise ve altı eğitim düzeyine sahip.
– Yüzde 49.6’sı, yani yarısı İzmirli. İzmir’de yaşama sürelerin bakımından ise yüzde 87’si en az 16 yıldır İzmir’de yaşıyor.
– Yüzde 71.4’ü mekanlarında kiracı olarak bulunuyor. İşyerlerine gidilen kişilerin yüzde 61.1’I mesleğinin aileden aktarılmadığını söylüyor.
– İşyeri sahiplerinin yüzde 93.4’ü bugüne kadar sattıkları ürünlerde bir değişiklik yapmamış. Esnafın yüzde 15,9’u aynı zamanda işporta tezgahı sahibi olduğunu açıklamış.
– Kredi kartı sistemi bulunanlar yüzde 44.2. İşyerlerinin yüzde 68’inin şubesi yok.
Anafartalar esnafının yüzde 59.8’ı turizm sezonunda mağazasına hiç turist gelmediğini söylüyor. Çok ender diyenler ise yüzde 25.5.
– Kruvaziyer turizminin işyerlerine etkisi olup olmadığı sorusuna esnafların yüzde 72.2’si etkisi olmadı yanıtını vermiş.