Kemeraltı’nın çehresini işadamları değiştirecek

40 girişimcinin kurduğu şirket internet sitesi ve butik otelleri yaşama geçirecek. Çarşı için Antalya Kaleiçi ve Beyoğlu benzeri yenileme projesi de hazırlanacak

NİHAT DELİBAŞI (Yeni Asır – 02.07.2007{nomultithumb})


Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gülaylar, Tepro danışmanlık firmasının hazırlıdığı iş planı örneği hakkında bilgi verdi.

İzmir'in yanısıra Türkiye'nin de en büyük alışveriş merkezi olarak nitelendirilen Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nın çehresini değiştirmek için harekete geçen 40 işadamı, güçlerini birleştirdi. İçlerinde İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Çalışkan, Meclis Başkan vekili Necip Nasır, Konak Belediyesi Meclis Üyesi Uğur Yelekli ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Rıza Evcim gibi tanınmış birçok ismin de bulunduğu işadamları, işe ilk olarak Kemeraltı A.Ş. isimli bir şirket kurarak başladı.
İlk etapta Kemeraltı ve buradaki işyerleriyle ilgili her türlü detay ve adres bilgisinin bulunacağı ve 7 dil seçeneğinin sunulacağı bir arama motorunu da içeren bir internet portalı kurmak için çalışma başlatan işadamları, çarşıda butik oteller kurmayı da hedefliyor. İşadamları, Kemeraltı için bir e-ticaret modeli oluşturmayı planlıyor.

Eskiye dönülecek
Projeye öncülük eden isimler arasında yer alan Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği'nin Başkanı Mehmet Gülaylar, "Şimdilik 400 bin YTL'lik bir sermayeyle yola çıkan Kemeraltı A.Ş, Kemeraltı eksenli projeler üretecek ve kesinlikle esnafla rekabet etmeyecek. Aksine onun işini artırmayı sağlayacak. Çok küçük sermayelerle büyük projeler gerçekleştireceğiz" dedi. Gülaylar, kuracakları internet portalının da Kasım ayında hizmet vermeye başlayacağını açıkladı.
2 bin 500 hektarlık alanda 11 bin dükkanın ve yüzlerce iş kolunun yer aldığı Kemeraltı'nda, esnafın sorunlarını çözmeyi ve çarşıyı hareketli günlerine döndürmeyi amaçlayan derneğin öncülüğünde bir araya gelen işadamları, Kemeraltı A.Ş. etrafında birleşti. 40 işadamının ortaklığında kurulan şirket, Kemeraltı ile birebir ilişkisi olan işadamlarını da üye kabul ederek, ortak sayısını 100'e çıkaracak.
Dernek Başkanı Gülaylar, "Kemeraltı, hipermarket ve alışveriş merkezlerinin rekabetine ayak uyduramadı. Oysa, tarihsel mekanları büyük bir zenginlik içeren Kemeraltı'nın eski hareketli günlerine dönmemesi için bir sebep yok" dedi.
Bu amaçla yola çıktıklarını ve "Tepro" adlı uluslararası bir danışmanlık firmasından hizmet aldıklarını kaydeden Gülaylar, "Mekansal düzenlemelerle tarihi canlandırmanın bir trend haline geldiğini belirten Tepro'nun önerileri doğrultusunda Kemeraltı'nın Antalya Kaleiçi, Safranbolu Evleri, Beyoğlu gibi mevcut yenileme projeleriyle ayağa kaldırabileceğini öngördük. Bunu yaparken Kemeraltı'nın mevcut esnafıyla rekabet yaratmayacak iş kollarına odaklanacağız" diye konuştu.

Finans sorun değil
Kemeraltı'nda uygulamaya konacak projeler için çok ortaklı bir model üzerinde 2 yıldan bu yana çalışma yürüttüklerini belirten Gülaylar, 400 bin YTL sermayeli şirketin rahatlıkla 3-5 milyon dolarlık projelere imza atabileceğini söyledi. Tüm projelerinin Kemeraltı ile ilişkili olacağını kaydeden Gülaylar, "Kemeraltı A.Ş'nin amacı fabrika kurmak, güçbirliği ile bazı organizasyonlara talip olmak değil. Kemeraltı A.Ş, çarşıya değer katacak, 24 saat yaşanır mekan yaratacak projelere sahip çıkarak hayata geçirilmesine ön ayak olacak" dedi.

KİMLER VAR
Şirket ortaklarından bazıları şunlar:
* Ramazan Tortop
* Necmi Çalışkan
* Necip Nasır
* Uğur Yelekli (Konak Belediyesi Meclis Üyesi)
* Rıza Evcim (İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi)
* Ali Rıza Kazan
* Hüseyin İrfan Sunay
* Mehmet Akif Öpöz
* Gökhan Özer
* Mehmet Gülaylar
* Orhan Durmaz
* Ozan Uslu
* Hasan Ceylan
* Adil Özyiğit
* Süleyman Nafiz Uğurlu
* Nazım Şuşut
* Ulaş Derviş
* Aşkın Baysal
* Şefik Koldaş
* Metin Altmışkara
* Levent Özkardeş
* Levent Çakaloz
* Ömer Çek
* Abdullah Kızılkaya
* Nurettin Şafakoğlu
* Kürşat Özcan
* Nevzat Işık
* Zafer Ünlü