Kemeraltı’nın 7 ayı çöpe gitti

Kemeraltı’nın 7 ayı çöpe gitti

 

 

 

Yanlış hesap Ankara’dan döndü, unutulan cadde, sokak isim ve numaraları yüzünden yenileme çalışmaları vakit kaybetti     
<Hatice Alparslan>
Kemeraltı yenileme planları İç İşleri Bakanlığı’na gönderilirken cadde, sokak numaraları unutulunca planlar geri döndü. Bakanlığın Büyükşehir Belediyesi’ne “Bu plana cadde, sokak numara ve isimlerini yazıp tekrar gönderin” şeklinde yazı göndermesi üzerine planlar bugün tekrar Büyükşehir Belediyesi meclisine gelecek ve tekrar karar alınacak.
Tekrar karar alınacak
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin 08.01.2007 tarihli kararı ile onaylanan “İzmir – Konak Kemeraltı ve Çevresi Yenileme Alanı” na ilişkin karar Bakanlar Kurulu onayına sunulması için İçişleri Bakanlığına gönderilmişti.Ancak Büyükşehir Belediyesi planları gönderirken Kemeraltı’nda bulunan yerlerin mahalle adı, pafta, ada ve parsel sayılarını yazmayı unuttu. Bakanlığın Yenileme Alanı ilan edilecek yerlerin mahalle adı, pafta, ada ve parsel sayılarının Meclis Kararında belirtilmesini talep etmesi üzerine, Büyükşehir Meclisi bugün meclis kararında parsel numaralarını belirten yazılımı değiştirerek parsel numaralarını tek tek yazacak ve aralarına da virgül koyacak. Planda 1. ve 2. derece arkeolojik sit alanları, doğal sit alanı ve kentsel sit ve 3. derece arkeolojik sit alanını içeren ve mahalle adı, pafta, ada ve parsel numaraları tek tek belirtilen alan, 5366 sayılı yasaya göre  “Yenileme Alanı” olarak belirlenecek.
Kocaoğlu gönderdi Bakanlıkta bekledi
Kemeraltı planlarının değişmesini bekleyen Kemeraltı esnafı 7 ay boşuna bekledi. Kemeraltı’nın düzenleneceğini, tarihi dokusunun korunup örnek bir alışveriş merkezi olacağını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 7 ay önce planları İç İşleri Bakanlığı’na göndermişti. Ancak Büyükşehir Belediyesi planları Ankara’ya gönderirken, mahalle adı, ada, pafta gibi bilgileri unutunca, Kemeraltı’nın 7 ayı boşa gitmiş oldu. Planlar İç İşleri Bakanlığı’nda 7 ay bekledikten sonra İzmir’e ada, pafta numarası, mahalle adı eklenmesi için geri döndü. Böylece Kemeraltı’nın düzenlenmesi hayalleri 7 ay daha ertelenmiş oldu.

yenigün – 13.08.2007{nomultithumb}