Kemeraltı’nda görüntü kirliliği sona eriyor

Kemeraltı'nda görüntü kirliliği sona eriyor

Büyükşehir'in çarşıdaki dış cephe düzenlemesiyle ilgili ihalesi sonuçlandı. Tarihi yapılar, elden geçirilecek

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nın dış cephe düzenleme projesinde ikinci etap için açtığı ihalede de sona yaklaştı. İhaleyi, 1 milyon 636 bin YTL'lik teklifle Gaffar Çayır Mühendislik firması kazandı. Büyükşehir Belediyesi ile yüklenici firma arasında 9 Mayıs'ta sözleşme imzalanacağı belirtildi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi Kemeraltı Çarşısı'nı eski canlı günlerine yeniden kavuşturmak amacıyla, çarşının beyni olan Anafartalar Caddesi'nden başlattığı dış cephe bakım ve onarım çalışmasında ikinci etap için hazırlıklar sürüyor. 12 Mart'ta gerçekleştirilen ihalede 6 firma teklif verdi. İhale Komisyonu, ihaleyi, Gaffar Çayır Mühendislik'e verdi.

TAKSİTLENDİRİLECEK

Büyükşehir Belediyesi'yle İzmir Valiliği arasında varılan anlaşma uyarınca, ihale bedelinin yüzde 60'ının İl Özel İdaresi bünyesinde belediyelerin topladığı emlak vergilerinden kesilen paylarla oluşturulan havuzdan karşılanacağı, yüzde 40'lık bölümün ise işletme sahiplerinden 24 ay vadeyle 500 YTL'nin altında olmayacak şekilde taksitlendirileceği ifade edildi. Tamamı 4 etaba bölünen Anafartalar Caddesi'ndeki düzenleme çalışmaları yıl sonuna kadar tamamlanmış olacak.
İlk etapta, İzmir Valiliği yanındaki çarşı girişinden başlayıp Kemeraltı Karakolu'na kadar olan toplam 72 işyerini kapsayan düzenleme projesinin ardından, ikinci etap çalışmalara geçilecek. Toplam 250 metrelik mesafedeki tüm yapıların dış cepheleri, aslına uygun olarak koruma kurulunca onaylanan projeye sadık kalınarak düzenlenecek. Milli Kütüphane Caddesi'ndeki Güzel İzmir Hanı ile Hüseyin Efendi Kurukahvecisi'nin yanındaki 853 sokakta yer alan 4 yapının dış cepheleri de proje kapsamında bakım ve onarımdan geçirilecek.
Büyükşehir Belediyesi, tarihi çarşının bazı kısımlarının üstünün kapatılması için ulusal proje yarışması düzenleyecek. Yarışma iki aşamalı olacak. İlk aşamada 8-9 eser seçilecek. Bu projeler esnaf, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının tartışmasına sunulacak. Onların önerileri çerçevesinde proje sahiplerine, talepeleri de dikkate alarak projelerine son şekillerini vermeleri istenecek.

Hangi işler yapılacak?

* Çıkma yapılar, kirlilik yaratan reklam tabelaları, klima dış üniteleri kaldırılacak.

* Tarihi yapıların dış cepheleri aslına uygun olarak restore edilecek.

* Hatalı yapılan sıvalar kazınarak, süslemeler ortaya çıkarılacak.

* Duvarla örülüp yok edilen pencerelere işlerlik kazandırılacak.

* Ahşap cumba ve ferforjeler aslına uygun olarak yenilenecek.

* Tüm binaların dış cepheleri boyanacak.

* Taş yüzeyler temizlenecek.

* Tarihi dokuya uygun körüklü tenteler takılacak.

* İşyeri faaliyetlerinin yapılacağı alan, hat çekilerek belirlenecek.

Yeni Asır / 08.05.2008