Kemeraltı’nda dördüncü adım

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Kemeraltı Restorasyon Projesi'nde sıra Havra Sokağı ile Şadırvanaltı Camii arasındaki bölüme geldi.
2007 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan, Kemeraltı Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi kapsamında 4 Haziran 2010 tarihinde 4. etap yapım ihalesine çıkılacağı açıklandı. Kemeraltı'ndaki 4. etap çalışmaları, Güney'de Havra Sokağı'ndan Kuzey'de Şadırvanaltı Camii'ne kadar olan yaklaşık 165 metrelik bir bölümü kapsayacak ve buradaki yapılar, orijinal halleri korunarak restore edilecekler. Restore edilecek alanda, 12 tanesi tescilli toplam 94 parsel ve 71 bina bulunuyor.
Kemeraltı'ndaki 4. etap çalışmada, daha öncekilerde olduğu gibi, tarihsel dokunun algılanmasını olumsuz etkileyen, dokunun karakterini bozan eklentiler kaldırılıp binaların sıva ve boyaları özgün yapısına uygun olarak yenilenecek. Cumba, kepenk ve doğrama gibi ahşap yüzeyler onarılacak, binanın orijinal halinde var olup zamanla kaybolmuş eksik elemanlar benzer malzemeler kullanılacak, yıpranmış olanlar değiştirilecek. Yapıların cephelerine asılmış ve görüntü kirliliği yaratan tabelalar ve ışıklı panolar ise kaldırılacak.

Kaynak: Yeni Asır – 28.05.2010 {nomultithumb}