Kemeraltı’na tarihi bir han daha kazandırıldı

Kemeraltı’na tarihi bir han daha kazandırıldı

Başton sona restore edilen Abacıoğlu Han, konuklarını ağırlamak için gün sayıyor

{nomultithumb}Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda bulunan 18. yüzyıldan kalma Abacıoğlu Han, restore edilerek günümüze kazandırıldı. Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ’ın ısrarla takip ettiği projede, son olarak çiçekler dikimi, dış cephe boyanması gibi son düzeltmeler de tamamlandı. Önümüzdeki günlerde çeşitli firmaların hizmet sunmaya başlamasıyla birlikte han nefes almaya başlayacak.

18. Yüzyıl başlarında Hacı Mustafa Ağa tarafından yaptırılan ve günümüze kadar geçirdiği çeşitli tadilatlar ile geçmişteki yapısı bozulan Abacıoğlu Han, tarihi Kemeraltı Çarşısının uygulanmış örnek projesi olacak. Konak Belediye Başkanı Tunçağ, restorasyon çalışmalarını yürütüldüğü dönemlerde her hafta gerçekleştirilen toplantılara katıldığını hatırlatarak, “Benim kararlı olduğumu gören ve daha önceleri projeye uzak duran esnaf da projeyi sahiplendi. “ dedi.
 

Karekterini buldu
 
Tunçağ yapılan işleri şöyle özetledi:
“Hanın avluya bakan cephelerinde bulunan eklentileri kaldırdık. Zemin kaplamalarını tamamladık. Abacıoğlu Han’ın onarılması, boyanması ve özgün karakterine kavuşturulmasına yönelik kararları her zamanki gibi hızlı bir şekilde yaşama geçirdik. Yeni aydınlatma elemanları konuldu ve giriş kapısı dahil çevre düzenlemeleriyle bozulmuş görünümünden kurtarıldı. Tüm bu çalışmalar sonucunda, Abacıoğlu Han, Kemeraltı Çarşısı’nın turistik değere sahip önemli bir noktası olma konumuna getirildi.”
 

Handa neler olacak?
 
Kafeterya
İnternet Kafe
Birahane
Şarapevi
Rum Meyhanesi
Ocak Başı
Türk Mutfağı

Yenigün / 11.05.2007