Kemeraltı’na bakanlık el atsın

Tarihi Kemeraltı Derneği’ni ziyaret eden CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, ‘Kemeraltı turistik bölge ilan edilmeli. Bunun için de Kültür ve Turizm Bakanlığı katkıda bulunsun’ dedi.

ESNAF da 60 bin kişiye istihdam sağlayan Kemeraltı’nın Hipermarket Yasası’na kurban gittiğini belirterek, ‘Çalışanlarla birlikte İzmir’de yaşayan 250 bin kişi buradan ekmek yiyor. Bu yasayı çıkarmayarak 250 bin kişi yok sayılıyor’ diye konuştular.
Ersin’den esnafa destek

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin Tarihi Kemeraltı Derneği’ni ziyaret etti. Kemeraltı esnafı olarak en büyük sıkıntılarının Hipermarket Yasası’nın henüz çıkmaması olduğunu dile getiren Dernek Başkan Yardımcısı Mehmet Gülaylar, Ersin’den bu konuda yardım istedi. Ersin, Hipermarket Yasası’nın tasarı halinde beklediğini belirterek, ‘Tasarı uzunca bir süre komisyonda bekletildi. Mecliste görüşülmesi engellendi. Hükümet Hipermarket Yasası’nın çıkartılması konusunda bazı güç odaklarının baskısı altında’ dedi.

KEMERALTI’NDA 60 bin kişinin istihdamının sağlandığının altını çizen Ersin, ‘Bu da İzmir’de yaşayan 250 bin kişinin buradan ekmek yemesi demek. 250 bin kişi yok sayılıyor’ diye konuştu. Kayıtlı 15 bin işyerinden 11 binin açık olduğunu ve Kemeraltı esnafının büyük sıkıntı içinde bulunduğunu vurgulayan Gülaylar’ın bu sıkıntısını dinleyen Ersin, ‘Kemeraltı hem dini hem de kültürel açıdan turustik bölge ilan edilmeli. Bunun altından tek başına yerel yönetimler kalkamaz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da katkıda bulunup, devletin yardım etmesi lazım’ dedi.

ŞEBNEM SAVAŞ

06.03.2007 Star Ege{nomultithumb}