KEMERALTI geleceğini arıyor

Konak Belediye Başkanı Tunçağ, Kemeraltı’nı Yenileme Projesini anlattı

Bakanlar Kurulu 8 aydır ilgisiz
Kemeraltı turizme kazandırılmalı
Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi ve Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği işbirliği ile Kemeraltı Esnaf Derneği Merkezi’nde düzenlenen ’’Kemeraltı Geleceği’ni Arıyor’’ konulu sohbet toplantısında konuşan Tunçağ, Çarşı’daki yapıların yenilenmesini sağlayacak ve bölgeyi turizme kazandıracak ’’Yenileme Alanı Projesi’’ kararının 8 aydır Bakanlar Kurulu’ndan çıkmadığını söyledi. Birçok sorunu olan Kemeraltı’nın İzmir ekonomisine daha çok katkı sağlamasının yolunun bölgenin turizm bölgesi haline getirilmesinden geçtiğine işaret eden Tunçağ, şunları kaydetti: ’’En önemli projemiz Kemeraltı’nı da içine alan Yenileme Alanı Projesi. 274 hektarlık bu yenileme alanı Kemeraltı’nın yanında Agora, Kadifekale, Konak, İkiçeşmelik, Mezarlıkbaşı ve Eşrefpaşa’nın bir bölümünü kapsıyor. Proje ile ilgili meclis kararını ocak ayında aldık ve hemen bakanlığa yolladık. Yenileme alanı kararı, 8 aydır Bakanlar Kurulu’ndan çıkmadı. Çok büyük bir proje olduğu için çok sayıda çalışma alanı olacak. Bölgenin yenileme alanı olarak belirlenmesi pek çok konuda bizim hareket kabiliyetimizi artıracak.’’ Kemeraltı’nda turistik mekan olarak kullanılabilecek büyük bir potansiyel olduğunu, dış cephe dizaynları, çevre düzenlemesi, esnafın davranışları gibi pek çok etkenin çarşının cazibesini artıracağına dikkati çeken Tunçağ, çarşının kruvaziyer turizminden daha fazla pay alması gerektiğini dile getirdi.
İzmir Limanı’na yanaşan kruvaziyer gemilere tanıtım yapılması gerektiğini dile getiren Tunçağ, “Bundan daha önemlisi, Kemeraltı’ndaki esnafın acentalarla bağlantı kurup onların turistleri çarşıya getirmeleri için gerekli girişimleri yapması. Abacıoğlu Hanı’nı restore ettik ve turizme kazandırdık. Ayrca Kemeraltı’ndaki Mirkelamoğlu ve Çakaloğlu Hanları’nı İzmirlilerin hizmetine sunmak istiyoruz. Bunun için kamulaştırma kararı aldık ama bunun maliyeti 5-6 milyon YTL’yi bulacaktır. Bunu da ancak bu fonlardan destek alırsak yapabiliriz” diye konuştu.
    
İşporta Sorunu
    
Kemeraltı’nın sorunlarını çözme konusunda esnaftan da destek beklediklerini açıklayan Tunçağ, işporta, çığırtkanlık, hazancılık gibi sorunların sadece zabıta imkanlarıyla çözülmesinin mümkün olmadığını kaydetti. İşportacıların büyük bölümünün örgütlü şekilde çalıştığını anlatan Tunçağ, ’’Sık sık zabıtaların tehdit edilmesi, silah gösterilmesi gibi durumlarla karşılaşıyoruz. Bunun bir de mali boyutu var. Bunların sattıkları malların çoğu kaçak ve kayıtsız. Bunların nereden geldiği de denetlenmeli. Her denetimde polis de zabıtanın yanında olmalı. Üstelik mutlaka çevik kuvvet ekiplerinden oluşmalı’’ dedi.
Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Mehmet Gülaylar ise Anafartalar Caddesi dışında Kemeraltı’nın kılcal damarlarına daha fazla ilgi gösterilmesi için çaba gösterdiklerini söyledi. Kızlarağası Hanı’nın 15 yıl önce çöplük gibi olduğunu ancak restore edilerek bugün turistik bir mekan haline geldiğine dikkati çeken Gülaylar, ’’Artık orada kimse çığırtkanlık yapmıyor. Halka ara sokaklarda neler olduğunu anlatır ve oralara yönlendirirsek, pasajdaki esnaf satış yapmak için caddeye çıkmaz. Hazırlayacağımız internet portalıyla bu konuda ilk adımı atmak istiyoruz. Bu portala giren, hangi ürünü Kemeraltı’nın neresinde bulacağını görecek. Yönlendirme levhalarıyla aradığı yeri kaybolmadan bulabilecek’’ diye konuştu.
Butik Otel Talebi
    
Alışverişin en canlı olduğu 18.00-21.00 saatleri arasında çarşılarının kapandığını dile getiren Gülaylar, bunun nedeninin insanları çekecek bir cazibe merkezinin olmaması olduğunu söyledi. Sinemalar, kültür merkezleri, restoranların olması halinde bu canlılığın sağlanabileceğine işaret eden Gülaylar şöyle konuştu: ’’Zabıta ve polisin mesaisinin bittiği an kapımızın önünde işportacılar bitiyor. Çarşı esnafının bunlarla kendi başına mücadele etmesi mümkün değil. Zabıta ve emniyet teşkilatının bu durumu dikkate alarak vardiyalı çalışma sistemi getirmesi lazım. Kemeraltı’nda butik otel talep etmemiz, otelcilik yapmak istediğimizden değil. Çarşının sosyolojik havasının değişmesini istiyoruz. 3-4 butik otel, akşam saatlerinde kahve içilebilecek birkaç mekan, ticaret hayatını da değiştirecektir.’’

Gazete Yenigün – 09.08.2007{nomultithumb}