Kemeraltı yeni yıla hazırlanıyor

(Haber Ekspres) 26.09.2007 {nomultithumb}

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, tarihi Kemeraltı'nı eski dokusuna kavuşturmak amacıyla hazırlayıp Ağustos ayında ihalesini gerçekleştirdiği "Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi"nde çalışmalara başlandı.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, dükkanların kapalı olduğu gece saatlerinde yürütülen restorasyonla, Kemeraltı Çarşısı'nın geçmişteki hareketli günlerine geri döndürerek yeniden turizmin can damarı haline getirilmesinin hedeflendiği belirtildi.
Proje kapsamında dış cepheleri düzenlenmeye başlanan yapıların, yeni yıla "yeni yüzleriyle" girmesinin planlandığı kaydedildi.
Tarihi çarşıdaki mimari ve kültürel özelliği olan yapıların cephelerini restore etmek için başlatılan çalışmalar kapsamında ilk etapta, Konak girişinden itibaren 215 metrelik mesafede Hüseyin Efendi Kuru Kahvecisi ile 852. Sokak köşesindeki simitçiye kadar olan bölümde bulunan toplam 49 parsel ve 72 işletmenin Anafartalar Caddesi'ne bakan cepheleriyle köşe parselleri restore edilerek yenilenecek.
Binaların cephe düzenlemelerinin yanı sıra klimaların düzenlenmesi, reklam tabelalarının, elektrik ve telefon kablolarının kaldırılması, binaların boyanması ve bu sayede Kemeraltı'nın eski dokusuna kavuşturulması hedefleniyor.
Tarihi Kemaraltı Esnaf Derneği'nin de destek verdiği, Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve İzmir 1 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan "Kemeraltı Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi" tamamlandığında, tarihi çarşı eski dokusuna kavuşacak.

Kemeraltı'nın ikinci doğuşu

Çalışmaları yerinde inceleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bu proje, Kemeraltı'nı ayağa kaldıracak bir projedir" dedi.
Kemeraltı'nı, yok oluş sürecinden mutlaka geri döndürmek zorunda olduklarını belirten Kocaoğlu, şunları kaydetti: "Bu proje sayesinde gelecekte Kemeraltı'nda her şey bugünkünden çok daha farklı olacak. Biz, tarihi-mimari ve kültürel özelliği olan yapıları düzenleyip ortaya çıkarmak, belli yerlerde alışveriş yapılan iş yerleri, restoranları, eğlence mekanları, turistik eşya satılan iş yerleri, butik otelleriyle 24 saat yaşayan canlı bir Kemeraltı oluşturmak istiyoruz. Bu amaçla başlattığımız projeye destek veren esnafımıza ve Tarihi Kemaraltı Esnaf Derneği yöneticilerine de teşekkür ediyorum. Proje sayesinde kentimizin bu çok önemli değerini ayağa kaldırmış olacağız. Ama en önemlisi, bu tarihi alanı gelecek kuşaklara taşıyabileceğiz."

Proje kapsamında neler yapılacak?

-Konak Belediyesi'nde incelenen yapı dosyalarına ait ruhsat bilgilerinden farklı olarak yapılan uygulamalar kaldırılacak.
-İşyerlerinin dış cephelerindeki çıkma yapılar, kirlilik yaratan reklam tabelaları, klima dış üniteleri kaldırılacak.
-Tarihi yapıların dış cepheleri aslına uygun olarak restore edilecek.
-Hatalı sıvalar kazınarak, altta kalan süslemeler ortaya çıkarılacak.
-Tarihi yapılardaki duvarla örülüp yok edilen pencereler, aslına uygun olarak yeniden yapılacak, dokuya aykırı açılan pencereler kapatılacak.
-Ahşap cumba ve ferforjeler aslına uygun olarak yenilenecek.
-Tüm binaların dış cepheleri, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca onaylanan "Kemeraltı Koruma Amaçlı Revizyon İmar Planı" Tasarım Rehberi'nde yer alan renklerden, esnafın ve Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin ortaklaşa belirleyeceği herhangi biri ile boyanacak. Ancak tüm yapıların renk uyumu gözetilecek.
-Taş yüzeyler temizlenecek.
-Reklam tabelaları, hazırlanan SİT Alanları İçin İlan ve Reklam Yönetmeliği'ne uygun olacak, Binaların cephesini örtüp, tarihi dokuyu kapatmayacak.
-Askılık olarak kullanılan dış cephelerdeki ferforjeler kaldırılacak.
-Güneş ve yağmurdan korumak amacıyla yapıların önlerinde belirlenecek standartlarda, tarihi doku ve yapının rengine uygun körüklü tente uygulaması yapılacak. Tenteler birbiriyle uyumlu olacak.
-Yapıların önüne bir hat çizilecek ve ticari faaliyetler bu hattı kesinlikle aşmayacak.