Kemeraltı ve çevresi sosyal çöküntü alanı olmayacak.

Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Tarihi Kemeraltı Çarşısı ve çevresinin rehabilite edecek proje için düğmeye basıldığını söyledi

 

ERTAN GÜRCANER

Konak Belediye Meclisi, Tarihi Kemeraltı Çarşısı ve çevresindeki toplam 270 hektarlık alanı, 5366 sayılı Yıpranan tarihi ve kültürel taşınmaz varlıkların yenilenerek korunması ve yaşatılarak kullanılması hakkındaki kanun uyarınca 'yenileme alanı' olarak belirledi.
Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Tarihi Kemeraltı Çarşısı ve çevresinin rehabilite edilerek sosyal çöküntü alanı olmaktan kurtarılmasını hedefleyen proje için düğmeye basıldığını söyledi.

Alınan meclis kararının İzmir'in kalbi olan tarihi kemeraltı ve çevresindeki ticaret ve turizm hayatına büyük canlılık getireceğini belirten Tunçağ, ilçe meclisinin aldığı kararın pazartesi günü gerçekleştirilecek olan Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında da gündeme alınarak oylanacağını, meclis kararlarının daha sonra da Bakanlar Kurulu'na gönderileceğini söyledi.
Bakanlar Kurulu kararının çıkmasıyla birlikte Tarihi Kemeraltı Çarşısı ve çevresindeki 270 hektarlık alan içindeki tarihi ve kültürel yapılara belediyenin daha önce karşılaşılan hukuki pürüzlere takılmadan kolaylıkla müdahale edebileceğini ve belirlediği projeleri bir bir hayata geçirebileceğine dikkat çeken Tunçağ, projenin kapsamı bakımından belki de Türkiye'de bir ilki oluşturacağını ifade etti.

Eminönü örneği
İstanbul'da Büyükşehir Belediyesi'nin Eminönü Belediyesi ile Süleymaniye ve çevresindeki 1200 binayı kapsayan bir çalışma yürüttüğünü hatırlatan Tunçağ, Eminönü Belediyesi'nin de Tarlabaşı mevkiinde benzer çalışmalar yaptığını söyledi. Tunçağ; Bakanlar Kurulu'ndan söz konusu alanın 'yenilenme alanı' olarak belirlenmesine ilişkin kararın çıkmasıyla birlikte Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yaparak burada daha önce belirlenen yenileme alanlarının etap etap restorasyon çalışmalarına başlayacaklarını söyledi. Kemeraltı ve çevresinin 5366 sayılı yasa kapsamına alınması ile EXPO'ya aday olan İzmir'in 2015'e daha hızlı hazırlanabileceğini belirten Tunçağ "Eğer hızlı bir çalışma yaparsak bu alanı EXPO 2015'e yetişirebiliriz" diye konuştu.
Projenin kentin turistik ve ticari hayatına büyük canlılık katacağını ifade eden Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ projeleri hayata geçirebilmek için belediyenin şirket kurabileceğini hatta kurduğu şirkete yatırımcıları da ortak olarak alabileceğini söyledi.
Konak Belediyesi'nin Abacıoğlu Han'da bir çalışma yaptığını belirten Tunçağ "Abacıoğlu Hanında 17 mülk sahibinden 14'ü o bölgede hayata geçirmeyi planladığımız butik otel önerisini kabul ederken 3'ü ayak diretti. O nedenle de projeyi hayata geçiremedik. Kemeraltı ve çevresinin yenileme alanı içine alınması ile ayak direten mülk sahipleriyle ya uzlaşacağız ya da mallarını rahatlıkla kamulaştırabileceğiz. Bu karar belediyenin elini güçlendirecek"dedi. Agora'da antik tiyatronun bulunduğu alanın çok kıymetli olduğunu hatırlatan Tunçağ tarihi kemeraltı ve çevresinde kadifekale, agora gibi dünyada benzeri bulunmayan alanların bulunduğunu bunların bir bir kentle bütünleştirileceğini söyledi. Konuşmaların ardından başkanlık önergesi oy birliği ile kabul edildi.

Üyelere bilgisayar
Meclis toplantısında belediyenin yürüttüğü çalışmalar hakkında meclis üyelerine bilgi veren Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, belediyenin yeni internet sayfası için hazırlıkların devam ettiğini sayfanın hizmete girmesiyle birlikte belediye hizmetlerinin bundan böyle sanal ortamda daha kapsamlı bir şekilde verilmeye başlayacağını söyledi. Belediye Meclis üyelerine görevlerini daha iyi yapabilmeleri için tüm meclis üyelerine dizüstü bilgisayar dağıtacaklarını belirten Tunçağ "Önümüzdeki günlerde dizüstü bilgisayar alımı için ihale açacağız. Meclis üyelerimiz dağıtacağımız laptoplar sayesinde belediyenin internet sitesini kendi bilgisayarlarından takip edebilecekler"dedi. Belediye Meclis toplantısında ayrıca 14-22 Ocak tarihleri arasında Bangog'a gerçekleştirileek olan EXPO fuarı için Tunçağ'ın belirtilen tarihlerde izinli sayılması oy birliği ile kabul edildi.

"Yolun Yarısı"nı anlattı
Konak Belediye Başkanı olarak 5 yıllık görev süresinin yarısını geride bırakan Muzaffer Tunçağ, bu süreye sığan hizmetlerini topladığı "Yolun Yarısı" adlı kitapçıkta İzmir'in iki yanını birleştirmeyi amaçladıklarını ve bunu başardıklarını iddia etti. 28 Mart 2004 yerel seçimlerine girerken "Alsancak'tan Gültepe'ye, Göztepe'den Uzundere'ye eşit hizmet götürme" sözü verdiklerini hatırlatan Tunçağ, Konak'ın 900 bin kişilik nüfusuyla Türkiye'nin en büyük ikinci ilçesi olduğunu vurguladı. İzmir'de ikili bir yaşam biçimi olduğuna dikkat çeken Tunçağ, çalışmalarını "İki İzmir'i birleştirmek", "Kent yenileme", "İzmir'i iyileştirmek", "sosyal hizmetler", "çevre", "spora destek", "kültür-sanat", "ve önümüzdeki 2.5 yıl" başlıklarında topladı.

Yeni Asır – 06.01.2007