Kemeraltı projelerine tam not

İzmir Kent Kültürü Gelişim Platformu üyeleri, Konak Belediyesi'nin tarihi çarşıdaki yapılarda tamamladığı restorasyon çalışmalarını övdü


Gezinin sonunda Konak Belediyesi'nin çalışmalarını değerlendiren İzmir Kent Kültürü Gelişim Platformu üyeleri, katkıları için Tunçağ'a teşekkür etti.
Üyeler, belediyenin tüm projelerini destekleyeceğini söyledi.

Konak Belediyesi tarafından Kemeraltı Revizyon İmar Planı'na göre restorasyonları tamamlanan ve çalışmaları sürdürülen projeler çeşitli kesimlerden beğeni topluyor. Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ ile birlikte Kemeraltı turuna katılan İzmir Kent Kültürü Gelişim Platformu üyeleri çalışmalara hayran kaldı. Basmane Semt Merkezi'nde başlayan gezi, Kemeraltı Abacıoğlu Han'da sona erdi.
50 kadar Gelişim Platformu üyesi ilk olarak mimarisine uygun şekilde restorasyonu tamamlanan Basmane Semt Merkezi binasının tarihi hakkında bilgi aldılar. Binanın eski fotoğraflarını gören üyeler, restorasyonun 10 ay gibi kısa bir sürede bitirilmesinin takdire değer olduğunu dile getirdiler. Geziye katılanlar ayrıca bu tür tarihi binaların bayanlara yönelik çalışmalar için hizmet etmesinin kentin kültürel gelişimi için umut verici bir girişim olduğunu belirttiler.

Ticaret canlanacak
Kemeraltı turu kapsamında Agora, Kemeraltı Havra Sokağı, 926 Sokak ve Abacıoğlu Han'da yapılan çalışmalar incelendi. Başkan Tunçağ heyete Agora çevresinde Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi'nin birlikte yürüttüğü kamulaştırma çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Alışveriş merkezi haline getirilmesi planlanan 926 Sokak ve Havra Sokağı çevresindeki çalışmaları tanıtan anlatan Tunçağ, bölgede ticareti canlandırmayı hedeflediklerini söyledi.
Gezinin son noktası olan Abacıoğlu Han'a gelindiğinde ise tura katılan üyeler çalışmaya tam not verdi. Tunçağ, "Han'da restoran ve kafeteryalar yer alacak, mimarisi ve Ege'nin yöresel lezzetleriyle turistlerin ilgi göstereceği merkez haline geleceğini umut ediyoruz" dedi.

12.04.2007 Yeniasır{nomultithumb}