Kemeraltı’ nda gece operasyonu

Kemeraltı’ nda gece operasyonu

Büyükşehir Belediyesi, Kemeraltı’nda esnafın mağdur olmaması için gece “spotların altında” yürüttüğü zorlu restorasyon çalışmasının ilk bölümünü tamamladı. Tarihi dokuları ortaya çıkan binalar, görenlere parmak ısırtıyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yüzyıllardan bu yana İzmir’de alışverişin kalbi olan Kemeraltı’nı son yıllarda içine düştüğü durağanlıktan kurtarmak için başlattıkları “Cephe Düzenleme Projesi”nin ilk etap çalışmalarının tamamlandığını söyledi. Başkan Kocaoğlu, ikinci etap çalışmalarını da hazırladıkları restorasyon projesinin Koruma Kurulu’nca onaylanmasının hemen ardından başlatacaklarını açıkladı.

Turistler hayran

Kemeraltı Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi’nin ikinci etap çalışmaları için hazırladıkları projeyi, İzmir 1 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na sunduklarını söyleyen Kocaoğlu, “Kemeraltı Çarşısı’na gidenlerin de gördüğü gibi cephelerini düzenlediğimiz binalar pırıl pırıl oldu. Tarihi dokuları gün yüzüne çıktı. Bu yaz İzmir’e gelen yerli ve yabancı turistleri bambaşka bir Kemeraltı… karşılayacak. Tarihi çarşı, gelip de görenlerin memleketlerine gittiğinde anlatacağı, anı olarak fotoğraflarının ve görüntülerinin çekileceği bir mekan olarak zamanla dış dünyada daha da tanınıp ünlenecek. Bundan da, İzmir turizmi ve tüm kentli kazançlı çıkacak” dedi.

Yenigün / 11.01.2008 {nomultithumb}