Kemeraltı fotoğrafları yarışması

30.10.2007 – Haber Ekspres{nomultithumb}

Konak Belediyesi ve İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği işbirliğiyle Kemeraltı konulu ulusal fotoğraf yarışması düzenledi. Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Türkiye'nin dört bir yanından katılımcıların eserlerini beklediklerini söyledi.

Başkan Tunçağ, binlerce yıllık geçmişe sahip İzmir'de tarihsel dokunun güncel yaşamla buluşturulup evrensel miras olarak yaşatılması ve bu bilincin canlı tutulmasının günümüzde daha da önem kazandığını belirtti. Tunçağ, bu bilincin gelişmesinde yerel yönetimlere önemli görevler düştüğünü ifade ederek," Hiç şüphesiz, çağdaş yaşama yönelik istemlerini her fırsatta dile getiren bireylerin, sivil toplum örgütlerinin, bunları aynı heyecanla planlı-programlı çalıştırmaya dönüştürme çabası taşıyan yerel yönetimlerin büyük rolü vardır"diye konuştu

Başkan Tunçağ, bu noktadan hareketle Konak Belediyesi'nin İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği'nin (İFOD) katkılarıyla "Kemeraltı" konusu çerçevesinde yarışmalı fotoğraf sergisi düzenlediğini bildirdi.

Tunçağ, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nın binlerce yıllık geçmişe sahip olan tarihi Agora'nın hemen yanında yer aldığını, tarihi Kadifekale ile bir doku bütünlüğünde buluşturulmaya çalışıldığını hatırlattı. Başkan Tunçağ, günümüzde alışveriş ve kültür odaklı kimliğini tüm canlılığıyla koruyan bir merkez durumunda olan tarihi çarşının, fotoğraf sanatçıları tarafından Kemeraltı'nı tüm yönleriyle hem estetik hem de belgesel kaygıyla hareket ederek görüntülemelerinin önemli bir çalışmayı ortaya çıkarabileceğini kaydetti.

Sanatçılar fotoğraflarını 30 Ocak 2008 tarihine kadar gönderebilecekler. Seçici kurul 1 Şubat tarihinde değerlendirme yapacak ve sonuçlar 2 Şubat günü açıklanacak. 5 Şubat tarihinde fotoğraf sergisi açılacak ve ödül töreni gerçekleştirilecek. Yarışmanın seçici kurulu şu isimlerden oluştu: Halim Yazıcı,Konak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü, Yard.Doç.Dr. A. Beyhan Özdemir DEÜ GSF Fotoğraf Böl. Öğr.Üyesi, İFOD Bşk.Yard.Doç.Dr. Ahmet İmançer EÜ İletişim Fak.Öğr.Üyesi,Yard.Doç.Dr. Emel Kayın DEÜ Mimarlık Fak.Öğr.Üyesi, Tayfun Kocaman İFOD Üyesi. Birincilik ödülü alan esere bin 500 YTL, ikinciye bin YTL verilecek. Üçüncü olan eser 750 YTL ile ödüllendirilirken beş adet de 250 YTL'lik mansiyon verilecek.