Kemeraltı esnafı, Bakan Günay’a proje anlatacak

Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği yönetimi, Ankara'da Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile buluşacak

SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

(Soldan) Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Mehmet Gülaylar, Dernek Danışma Kurulu Üyesi Cengiz Yavaş ve İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği Yöneticisi Serdar Güler.

Geçtiğimiz hafta İzmir Ticaret Odası (İTO) tarafından düzenlenen turizm zirvesinde İzmirlileri Altındağ Belediyesi'nin Hamamönü projesini görmek için Ankara'ya davet eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a ilk yanıt, Kemeraltı esnafından geldi. Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Mehmet Gülaylar, Altındağ'daki projeyi görmek ve dernek olarak hazırladıkları Kemeraltı kentsel dönüşüm projesini anlatmak için Bakan Günay'dan randevu istediklerini açıkladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın projenin sahibi olmasını isteyeceklerini açıklayan Gülaylar, "Kemeraltı kentsel dönüşüm projesi ile çarşımızda örnek bir sokak yaratmayı hedefliyoruz. 120 evi kapsayan bu sokakta çarşımızın ve Türk kültürünün geleneksel el sanatları ve işlikleri yer alacak. Hedefimiz çarşıyı büyük bir açıkhava müzesi ve alışveriş merkezi haline getirmek" dedi.

ÖZEL BÖLGE
Günay'ın "Agora'yı dijital imkanlarla donatırsak, açıkhava gezi merkezi haline getirirsek, mega müze kadar önemli olur. İzmir'de de Kemeraltı'nda da güzel çalışmalar yapıyorsunuz. Ama Ankara'ya gelin, benim konuğum olun. Altındağ Belediyesi'nin Hamamönü'nde yaptığı çalışmaları görmenizi isterim" açıklamasının morallerini yükselttiğini söyleyen Gülaylar, "Kemeraltı dönüşüm projesi ile bizim de hedefimiz Ankara-Altındağ, İstanbul-Beyoğlu gibi özel yenileme bölgesi olmak. Biz projemizi yıllardır dile getiriyoruz. İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu'nda proje sunumu yaptık. Projenin sahibi olmadığı için hayata geçiremedik. Bakanlık destek verirse, çarşının etrafında yaşam kuşağı oluşur" diye konuştu.

Kültür sokağı
Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Mehmet Gülaylar, 'kültür sokağı' adını verecekleri projelerini anlatarak, "Bu sokak ile 270 hektarlık Kemeraltı'ndaki değişim için güçlü bir dalga yaratacağız. Örnek sokağın körfezin manzarasını gören, imbatın hissedildiği, sahile, Agora'ya, müzelere, çarşıya 5 dakikalık mesafede olmasını planladık. Sokakta yabancı ülkelerin kültür evlerinin, butik otellerin, ev pansiyon işletmecilerinin, yeme içme mekanlarının, sanat-kültür evlerinin, gençlik merkezlerinin olmasını planlıyoruz. Ayrıca otantik meslekler ve unutulmaya yüz tutan iş kolları da burada faaliyet gösterecek. Nazar boncuk, cam, halı, deri, kilim, bakır, altın, pırlanta, antikacılık, ev tekstili ve yöresel kıyafetlerin üretim ve görsel tanıtım yeri de bu sokakta yer alacak" dedi.

 

Kaynak: Yeni Asır – 12.10.2010