‘Kemeraltı Çarşısı’nı turizm kurtarabilir’

{nomultithumb}
Konak Belediye Başkanı Tunçağ, Ekonomi Muhabirleri Derneği'nin sohbet toplantısında, "Yenileme Alanı" kararı çıktıktan sonra bölgenin turistik hale geleceğini söyledi

 

MURAT ŞAHİN (Yeniasır – 09.08.2007)


Konak Belediye Başkanı Tunçağ ve Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Gülaylar, ekonomi muhabirlerinin Kemeraltı ile ilgili sorularını cevapladı

Türkiye'nin en büyük tarihi çarşılarından birisi olan ve bugün birçok sorunla boğuşan Kemeraltı'nı turizm kurtaracak. Bakanlar Kurulu'nda 8 aydır bekleyen Yenileme Alanı kararının çıkmasından sonra yapılacak yatırımlarla turistik bölge haline getirilecek olan Kemeraltı, Agora ile de bütünleşerek İzmir ekonomisine sağladığı katkıyı katlayacak.
Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi ve Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği işbirliğiyle yapılan 'Kemeraltı Geleceğini Arıyor' sohbet toplantısında, Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ ile Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Mehmet Gülaylar, Kemeraltı'nın sorunlarının ancak turizme kazandırılmasıyla çözülebileceğini ifade ettiler.

Önümüz açılacak
Kemeraltı Esnaf Derneği Merkezi'nde düzenlenen sohbet toplantısında konuşan Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, çarşıdaki yapıların yenilenmesini sağlayacak ve bölgeyi turizme kazandıracak 'Yenileme Alanı' kararının 8 aydır Bakanlar Kurulu'ndan çıkmadığını söyledi. Tunçağ, "En önemli projemiz, Kemeraltı'nı da içine alan Yenileme Alanı Projesi. 274 hektarlık bu yenileme alanı Kemeraltı yanında Agora, Kadifekale, Konak, İkiçeşmelik, Mezarlıkbaşı ve Eşrefpaşa'nın bir bölümünü kapsıyor. Projeyle ilgili Meclis kararını Ocak ayında aldık ve bakanlığa yolladık. Bölgenin yenileme alanı olarak belirlenmesi, pek çok konuda bizim önümüzü açacak" dedi.

Turist çekmeli
Kemeraltı'nın turizm için çok büyük bir potansiyel taşıdığını, dış cephe yenilemeleri, çevre düzenlemesi ile çarşının cazibesinin artacağını belirten Tunçağ, kruvaziyer gemilerle gelen turistlerin, daha karaya çıkmadan Kemeraltı'na çekilmesi gerektiğini kaydetti. Bunun için gemilerde tanıtım CD'lerinin gösterilmesi, broşürlerin ulaştırılması gerektiğini belirten Başkan Tunçağ, seyahat acentalarından da destek sağlanmasının şart olduğunu vurguladı. Başkan Tunçağ, işporta, çığırtkanlık gibi sorunların da, zabıta ve polis işbirliğiyle çözülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Butik Otel teklif etti
Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Mehmet Gülaylar, Kızlarağası Hanı'nın 15 yıl önce çöplük halde olduğunu, bugün turistik mekana dönüştürüldüğünü belirterek şu görüşlere yer verdi: "Hazırlayacağımız internet portalıyla, Kemeraltı'nda hangi ürünün nerede bulunacağını göstereceğiz. Alışverişin en canlı olduğu saat 18.00'den sonra çarşı kapanıyor. İnsanları buraya çekecek cazibe merkezleri oluşturmalıyız. Çarşı esnafının işportacılarla tek başlarına mücadele etmesi imkansız. Zabıta ve emniyetin desteği şart. 3-5 butik otel, akşam saatlerinde kahve içilebilecek mekanlar, Kemeraltı'na geceleri de hayat verir."