Kemeraltı Çarşısı yeniden canlanıyor

Kemeraltı Çarşısı yeniden canlanıyor

Kemeraltı Çarşısı’ndaki tarihi binaların dış cepheleri onarılıyor. Tarihi çarşı, yeniden yaratılıyor. Çalışmalar, esnaf mağdur olmasın diye gece yapılıyor

İZMİR Milliyet

Büyükşehir Belediyesi, tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda sürdürdüğü restorasyon çalışmasının ilk bölümünü tamamladı. Başkan Aziz Kocaoğlu, ikinci etap çalışmayla çarşının bir bölümünü daha yenileyeceklerini söyledi, ''Kemeraltı, geçmişteki gibi tarih kokacak, görenleri imrendirecek'' dedi.
İkinci etap çalışmaları için hazırladıkları projeyi, İzmir 1 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ na sunduklarını söyleyen Kocaoğlu şöyle konuştu:

Kurul onayı bekleniyor
''Kurulun 17-18 Ocak tarihlerinde gerçekleştireceği toplantılarda projemizi ele alıp onaylamasını bekliyoruz. Hemen ardından da çalışmaları başlatacağız. Cephelerini düzenlediğimiz binalar pırıl pırıl oldu. Tarih gün yüzüne çıktı.''
İkinci etap çalışmalar, kuzeyde Kemeraltı Camii’nin yanıbaşındaki 853 Sokak’tan başlayacak. Başdurak Camii’nden bir sonraki adayı içine alan bölgeye kadar uzanacak. Güneyde ise Salepçioğlu Hanı ve Kemer Plaza’ nın bulunduğu bölgedeki yapılardan başlayacak olan çalışmalar Kestelli Caddesi kavşağına kadar devam edecek.
Çalışmalar kapsamında, 250 metrelik mesafede 9 adada yer alan 93 parseldeki yapıların dış cepheleri restore edilecek. Yapıların tarihi ve mimari özellikleri görülebilir hale getirilecek.

Milliyet Ege / 11.01.2008