Kemeraltı Çarşısı dünyaya açılıyor

HaberEkspres – 07.07.2008

Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nı tanıtmaya yönelik oluşturulan internet sitesi ve danışma büroları ile çarşı dünyaya açılıyor. Kemeraltı'nı ziyaret edenlerin tarihi çarşıyı daha iyi tanımasını sağlamak için oluşturulan www.e-kemeralti.com adresli internet sitesi ve Kemeratlı Esnaf Derneği Danışma Bürosu hizmete girdi.

Kemeraltı Esnaf Derneği Danışma Bürosu ve Kemeraltı'nın tanıtımına yönelik hazırlanan internet sitesinin tanıtımı için danışma bürosunda bir kokteyl düzenlendi. Kokteyle, İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yusuf Ali Karaman, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Mehmet Gülaylar ve çok sayıda davetli katıldı. Danışma büroları ve internet sitesi hakkında bilgi veren Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Mehmet Gülaylar, çarşıyı dünyaya tanıtacak olan projenin hayata geçmesinden dolayı büyük bir mutluluk yaşadıklarını ifade etti.

Tarihi değerlerimize sahip çıkmalıyız

Ziyaretçilerin, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nı tanıtan danışma büroları ve internet sitesi sayesinde çarşıyla ilgili bütün bilgilere ulaşabileceklerini belirten Gülaylar, "Bu proje Kemeraltı'nda kötü giden ekonomiye de destek olacak. Böyle tarihi çarşılar istenildiği zaman kurulabilecek çarşılar değil, bu yüzden tarihi değerlerimize sahip çıkmamız ve onları koruma altına almamız gerekiyor. Ziyaretçilerimiz bu bürolar ve internet sitesi sayesinde Kemeraltı ile ilgili merak ettikleri her şeyi öğrenebilirler" dedi. Gülaylar, derneğin bütçesinin kısıtlı olduğunu fakat danışma bürolarından 6 tane daha kurmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Modern çarşılar Avrupa'da da var

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ise yaptığı konuşmada, İzmir turizminin gelişmesi için tarihi ön plana çıkarmak gerektiğini ifade etti. Turizmin gelişmesi için tarihi dokunun canlandırılmasının önemine vurgu yapan Susam, "Turistlere modern çarşıları gezdirmeye gerek yok. Modern çarşılar Avrupa'da da var. Bu proje çok önemli. Bu nedenle Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın, KOSGEB'in bu projeye destek vermesi gerekir. Bu çarşıyı ayakta tutmak demek ticareti, kültürü, tarihi, binlerce esnafı ayakta tutmak demektir" diye konuştu. İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu da, Kemeraltı'nın İzmir'in dünyaya sunacağı en önemli tarihi merkezlerden biri olduğunu ifade etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yusuf Ali Karaman ise, çarşının geçmişten günümüze uzanan önemli bir tarihi birikim olduğunun altını çizdi. www.e-kemeralti.com adresli internet sitesinde oluşturulan sistemle çarşının bütün noktalarına ulaşılabiliniyor ve sistem ziyaretçilere çarşıyı internet ortamında gezme imkanı sunuyor.