Kazdağları’nda altın birlikteliği

Kazdağları’nda altın birlikteliği

Kazdağları’nda altın arama çalışmaları bölgede tek vücut yaptı. Çanakkale ve Edremit Körfezi’ndeki 34 belediye altın arama çalışmalarını önlemek için birlik oluşturdu

Edremit Körfezi ve Çanakkale’deki yerel yönetimler, Kazdağları ve Madra Dağı’ndaki altın arama faaliyetlerine engel olmak için birleşti. Çanakkale ve Edremit Körfezi’nden 10 ilçe ve 24 belde belediye başkanı Balıkesir’in Burhaniye İlçesi’nde bir araya geldi. Daha önce altın çıkarılmasına tepki olarak kurulan İda-Madra Yerel Yönetimler Çevre Platformu kararıyla toplanan belediyeler oy birliğiyle ‘Kazdağları-Madra Dağı Belediyeler Birliği’ kurulması yönünde karar aldı.

Toplantıda söz alan belediye başkanlarının tamamı altına karşı mücadele vermek için bir birliğin oluşumunun şart olduğu görüşünde birleşirken, mücadelenin başarıya ulaşmasının birlikte hareket etmekle mümkün olduğu vurgulandı.

Burhaniye Belediye ve Körfez Belediyeler Birliği Başkanı Fikret Akova başkanlığındaki toplantıda oy birliği ile 8 kişilik ‘Kazdağları-Madra Dağı Belediyeler Birliği’ kurucular kurulu oluşturuldu. Kurucular kurulu, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Körfez Belediyeler Birliği ve Burhaniye Belediye Başkanı Fikret Akova, Çan Belediye Başkanı Ali Sarıbaş, Bayramiç Belediye Başkanı İsmail Sakin Tuncer, Küçükkuyu Belediye Başkanı Yusuf Aksoy, Altınoluk Belediye Başkanı İsmail Aynur, Zeytinli Belediye Başkanı Şadan Aytaç ve Karaağaç Belediye Başkanı Şenol Halkalı’dan oluştu. 8 kişilik kurucular kurulu önümüzdeki hafta ilk toplantısını Körfez Belediyeler Birliği’nde yapacak.

MİTİNG KARARI ALINDI

Yine toplantıda alınan kararlar arasında Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde miting yapılması ve gerekirse altın aranması için bölge halkına sorulması için referanduma gidilmesi de kararlaştırıldı. Toplantıda tüm belediye başkanları görüşlerini açıklarken, alınan ortak karar Kazdağları’nın üstünün zenginliği yeraltında bulunan altından daha zengin olduğu, bölgedeki, doğal doku bozulursa dünyanın en zengin oksijeni, endemik yapıya sahip bitkileri, zeytini, mandalinası, elması, domatesi, biberi yanı sıra adaları besleyen yer altı suyu artık bulmak mümkün olmayacağı vurgulanıp esas altını yerüstünde olduğu, Kazdağları’nın değerinin bilinmesi için yeraltındaki altından vazgeçilmesi istendi.

TERCİH YAPMA ZAMANI

Kazdağları’nın iki yakasındaki bir milyon insanın aynı kültürü yaşadığını, altın madeninin ilk kez kendilerini bir araya getirdiğini belirten Çan Belediye Başkanı Ali Sarıbaş, “Benim imar alanım içinde Zonguldak’tan sonra Türkiye’de sadece kömür, termik santral, sanayi şehrin içindedir. Tesisler kontrollü çalışıyor ama altın bunlardan çok farklı, kurşun da aynı. Kazdağları için mutlaka tercih yapılmalı. Benim içme sularımın tamamı altın madenlerinin bulunduğu yerde. Susuz hiçbir canlı yaşayamaz ama altınsız yaşanır. Kazdağları bize bırakılan tarihi bir mirastır, biz de gelecek nesillere bozdurmadan bırakalım. Jeotermallerimizi de artık değerlendirelim” dedi.

Akşam Ege / 09.11.2007