Kazdağları’nı kurtarmak için 34 belediye birleşti

Kazdağları'nı kurtarmak için 34 belediye birleşti

Kazdağları ve Madra Dağı'nda 37 şirket tarafından yürütülen altın arama çalışmalarına karşı çıkmak amacıyla Çanakkale ve Balıkesir'e bağlı 34 belediye bir araya gelerek "Kazdağları ve Madra Dağı Çevre Platformu"nu oluşturdu.

Üniversitelerin ve başta Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma Vakfı (ÇEKÜL) olmak üzere birçok sivil toplum örgütünün de destek verdiği "Kazdağları ve Madra Dağı Çevre Platformu", 5 Nisan'da Çanakkale Cumhuriyet Meydanı'nda "Altına Hayır" mitingi düzenleyecek.

Miting kararına ilişkin açıklama yapan Platform Sözcüsü Ali Sarıbaş, yöre halkının bilinçlenmesinin önemine değinerek, "Yöre halkının yaşam alanlarını ve kültürlerini hep birlikte koruyamazsak, Kazdağları'nın yok olma tehlikesinin yanı sıra, kültürlerin yok olma tehlikesiyle de karşı karşıya geleceğiz" diye konuştu.

Hala işletme ruhsatları yok

Kazdağları'nda altın arama iznine sahip şirketlerin, henüz işletme ruhsatı almadığına da dikkat çeken Sarıbaş, "Bu süreci iyi değerlendirmemiz gerekiyor. İşletmeler ruhsat almadan tüm duyarlı insanların buluşması ve karşı duruşlarını sergilemesini istiyoruz. Değişen "Maden Yasası' bizim tüm değerlerimizi yok edecek güçte. Ülke topraklarının yüzde 54'ü altıncılar tarafından ruhsatlandırılmış durumda "Maden Yasası'nın değişmesini sağlamamız gerekiyor" dedi. Altınoluk Belediye Başkanı İsmail Aydın da tüm sivil toplum kuruluşlarından destek beklediklerini ifade ederek, "Siyanür kullanmadan altın aranacağını söyleyen şirketler, şimdi de Kazdağları'nın altını oyarak toprağı taşıyacaklarını söylüyorlar, bu da Kazdağları'nı yok etmek anlamına geliyor" dedi.

Haber Ekspres / 27.03.2008