Kazdağı önergesi meclise gidiyor

Kazdağı önergesi meclise gidiyor

Kazdağı’nda yapılan maden arama çalışmalarına son verilmesi için İl Genel Meclisi’ne verilen önerge kabul edildi.

Çanakkale İl Genel Meclisi’nin kasım ayı 5’inci dönem toplantısında AKP’li üye Ali Rıza Albayrak, Meclis Başkanlığı’na verdiği önergeyle Kazdağı’nda yapılan maden arama çalışmalarına son verilmesini istedi.

Albayrak, Çanakkale gündeminden düşmeyen Kazdağı’nda maden arama çalışmaları yapılması için verilen işletme ruhsatlarının, büyük çevre felaketinin başlamasına sebep olacağını belirtti.

Kazdağı’nın florasının altın madeninden çok üstün olduğunu düşündüğünü dile getiren Albayrak, “Bundan dolayı maden ruhsatlarının ivedilikle iptal edilerek çevre felaketine son verilmesi için meclis talep ve tavsiye kararının alınmasının insani bir duruş olacağı kanaatindeyim” dedi.

Mecliste yapılan oylamada kabul edilen önergenin, Bakanlar Kurulu’na gönderileceği öğrenildi.

Bakandan Kazdağı açıklaması

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Kazdağı’nda altın madeni üretimine, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği kapsamında işlem görmeden geçilemeyeceğini bildirdi.

Eroğlu, DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan’ın soru önergesine verdiği yanıtta, maden arama faaliyetlerinin hiçbirinde ve hiçbir aşamasında siyanür kullanılmasının söz konusu olmadığını iddia etti. Maden arama çalışmalarının, ÇED Yönetmeliği kapsamı dışında değerlendirildiğini, üretime geçilmesi aşamasında yönetmelik kapsamında işlem yapılmasının zorunlu olduğunu ifade eden Eroğlu, ÇED kapsamı dışında olsa dahi gerçekleştirilecek faaliyetler için Çevre Kanunu ve bu kanun uyarınca yürürlükte olan diğer ilgili yönetmeliklere uyulması, gerekli tedbirlerin ve izinlerin alınması gerektiğini savundu. (Çanakkale/EVRENSEL)

Evrensel / 29.11.2007