Kazdağı için önerge verildi

Kazdağı için önerge verildi

CHP, Kazdağı’nda yapılan altın madenciliğinin çevreye vereceği zararın tespit edilmesi için Meclis araştırması açılmasını istedi.

CHP, Kazdağı’nda yapılan altın madenciliğinin çevreye vereceği zararın tespit edilmesi için Meclis araştırması açılmasını istedi.

CHP tarafından Kazdağı’nda altın arama çalışmalarını yerinde incelemek üzere oluşturulan komisyona başkanlık eden CHP Genel Sekreter Yardımcısı Bihlun Tamaylıgil ve komisyon üyesi milletvekilleri ile CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis’te basın toplantısı düzenleyerek, önergenin içeriği hakkında bilgi verdi. Tamaylıgil, komisyonun bölgede yaptığı incelemeleri ve gözlemleri de anlattı. Yöre halkının madencilik faaliyetleri konusunda son derece hassas ve tedirgin olduğunu söyleyen Tamaylıgil, komisyonun ilk çalışmasının araştırma önergesinin verilmesi olduğunu, konunun her boyutuyla inceleneceği bir çalışma sürecinin devam ettiğini ve kapsamlı bir raporun hazırlanacağını bildirdi.

Araştırma önergesinin acilen gündeme alınmasını isteyen Tamaylıgil, “Bir an önce araştırma komisyonu kurulmasını istiyoruz. Konunun her boyutuyla incelemesi yapılsın” dedi. Bölge halkının, bundan sonraki süreçte ortaya çıkabilecek ve çıkabilme riski olan konularda nelerle karşı karşıya olduğunu bilmesi gerektiğini ifade eden Tamaylıgil, “Talebimiz, bir an önce başta iktidar partisi olmak üzere, diğer muhalefet partilerinin de desteğiyle Kazdağı bölgesinde maden arama ve özellikle altın arama noktasında ortaya çıkan sonuçları bir toplumsal duyarlılık içerisinde ele alacak araştırma komisyonunun kurulmasıdır” diye konuştu.

TBMM Başkanlığı’na sunulan önergede, Kazdağı’nın, tarihi, mitolojisi ve kültürünün yanı sıra, flora ve fauna açısından da Türkiye’nin çok önemli bir bölgesi olduğu belirtildi. Önergede, bölgede yapılmakta olan madenciliğin özellikle altın madenciliğinin, insan, hayvan, bitki örtüsü, su ve hava tabakası ve diğer tüm yönlerden çevreye verdiği ve vereceği maddi ve manevi zararların tespitinin yapılması talep edildi. Önergede, bugüne kadar arama ve sondaj faaliyetlerinin ne kadar alanda ve kaç noktada yapıldığı ve bu çalışmalar sonucunda tahrip olan orman ve bitki örtüsünün belirlenmesi, bölgenin ekonomik, tarihsel, sosyal yapısının incelenmesi, dünyada altın işletmeciliğinde kullanılan yöntemlerin ve siyanür kullanımına karşı alınan önlemlerin araştırılması, altın madenciliği konusunda Türk ve uluslararası mahkemelerde alınan kararların ve yargı sürecinin incelenmesi, uzun vadeli olarak yer altı ve yer üstü zenginliklerinin kıyaslanması ve gerekli tespitlerin yapılması amacıyla Meclis araştırılması açılması istendi. (Ankara/EVRENSEL)

Evrensel / 08.11.2007