Kaz dağlarını UNESCO kurtarır

Kaz dağlarını UNESCO kurtarır

Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ümit Erdem, doğal SİT ve yaban hayatı koruma kriterleri taşıyan üstelik tabiat parkı olan Kaz Dağları'nı madencilerin elinden UNESCO'nun kurtarabileceğini söyledi.

Madencilerin aldığı 700 ruhsatın büyük endişe yarattığını belirten Prof. Erdem, "Yunanistan'da bile siyanürlü altının adalarda su kaynaklarını kirleteceği endişesi başladı. Avrupa çifte standart uygulamamalı ve dünya miraslarına sahip çıkılması için ilgili ülkeleri desteklemelidir" dedi.

DÜNYAda Alpler’den sonra ikinci oksijen üretim merkezi olarak bilinen Kaz Dağları, altın arama çalışmaları nedeniyle delik deşik edilirken verilen 700 ruhsat büyük endişe yaratıyor. Kaz Dağları'nın sahip olduğu flora ve faunasıyla Biga Yarımadası'nın en zengin alanı ve dünyanın gen kaynak merkezi olduğu belirten Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ümit Erdem, "Genetik çeşitliliğin yerinde korunması gerekiyor. Kazılan bölgelerde eko sistem bozuluyor. Su yolları değişiyor. Bir süre sonra siyanürlü sistemle altın çıkarma işlemleri nedeniyle kaynaklar kirlenecek. Bu çalışmalara izin vermek cinayettir. Doğal SİT kapsamındaki ve yaban hayatı koruma kriterleri taşıyan üstelik tabiat parkı olan Kaz Dağları UNESCO'nun listesine alınıp korunmalı" dedi.

DÜNYA MİRASI

Eko sistemlerin yalnızca bulundukları bölgeleri değil diğer bölgeleri de etkilediğini de bilirten Prof. Erdem, "Dünyada su krizinin başladığı bugünlerde herkesin Kaz Dağları gibi özellikle su zengini yörelere sahip çıkma zorunluluğu vardır. Unutulmamalıdır ki her ağaç bir barajdır. Yunanistan'da da konuya ilişkin toplantılar yapılmaktadır. AB bu kapsamda çifte standart uygulamamalı ve böyle dünya miraslarına sahip çıkılması için ilgili ülkeleri desteklemelidir" dedi.

Hürriyet Ege / 22.04.2008