KATLİAMIN ADI GENÇLEŞTİRME

KATLİAMIN ADI GENÇLEŞTİRME

EMRE DÖKER

Buca Kaynaklar'a bağlı Kırıklar Köyü'ndeki orman alanı, "sistemli" biçimde yok ediliyor. Köylüler, çam ağaçlarının bulunduğu bölgedeki kesimlerden tedirgin olurken, İzmir Orman Bölge Müdürü İsmail Üzmez, kesimin 10 yıllık plan dahilinde "gençleştirme" adı altında yapıldığındı söylüyor.

Orman Bakanlığı'nın izniyle Nif Dağı'nın yamacındaki Manastır Mevki'nde yapılan kesim, bölge halkının tepkisine neden oluyor. Geçen yıldan bu yana devam eden kesimlerin ardından Kırıklar Köyü'nün, yoğun yağışların ardından sel tehlikesi yaşayabileceği belirtiliyor. Gençleştirme adı altında yapıldığı belirtilen kazılarda "genç" ağaçlar da kütük haline getirilerek satılıyor.

İzmir Orman Bölge Müdürü Çiftçi, bölgedeki ağaçların yüzde 70'inin kızılçam olduğunu, bu ağaçların çok ışık istediğini söyledi. Kızılçam'ın ömrünün 60 ­ 80 yıl arasında değiştiğini dile getiren Üzmez, "Bu nedenle bu bölgede gençleştirme çalışması yapıyoruz. Yaşlı olanları kesiyoruz" diye konuştu. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü İşletme Müdürü Hüseyin Dinçer de, çalışmaların 10 yıllık plan dahilinde gerçekleştirildiğini dile getirdi. Bölgedeki ağaçların ömrünü tamamladığını savunan Dinçer, 10 hektarlık alanın her yıl parça parça kesildiğini kaydetti. Orman Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Metin Cingöz de, yapılan kesimlerin "gençleştirme" amacıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

Kırıklar Köyü Muhtarlık Azası Yaşar Mehmet Varol ise Orman Bakanlığı'nın geçen yazdan itibaren bölgede ağaçların kesilmesi için izin verdiğini, şimdiye kadar 200 hektarlık alanın kesildiğini öne sürdü. Dağcı Şerif Uyar da orman katliamını, dağda yürüyüş yaptıkları sırada fark ettiklerini belirtti. Uyar, "Günde 150 kamyon tomruğun, bir tek kereste fabrikasına gönderildiğini öğrendik. Buradan çıkan kütük miktarı çok fazla. 25 yıl içinde bölgeyi temizleyeceklerini öğrendik. Buna gençleştirme denmesine imkan yok" diye konuştu.


O rman bölge müdürlüğü yetkilileri, Kaynaklar yakınındaki Kırıklar Köyü'nün bulunduğu alandaki ağaç kesimlerinin 'gençleştirme operasyonu' olduğunu savunuyor.

Cumhuriyet Ege / 07.12.2007

{nomultithumb}