Kasaplar’da krizi ‘para’ çözdü

Utku BOLULU İZMİR (DHA)

İZMİR Büyükşehir Beldeyiesi eski başkanı Ahmet Piriştina döneminde, 2003 yılında projesi hazırlanan ancak Milli Emlak’la olan arazi tahsisi krizi nedeniyle hayata geçemeyen Buca Kasaplar Meydanı’nın önünde engel kalmadı.

Buca’ya yeni bir soluk kazandıracak, ilçe merkezindeki otopark sıkıntısına da çare olacak Kasaplar Meydanı Projesi’nde kriz aşıldı. Tescilli yapılarla çevrili meydanın plan ve projesi İzmir 1 Numaralı Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanmasına karşın, arazinin Milli Emlak’a ait bölümüyle ilgili uzlaşmazlık 7 yıl kaybettirdi.  Ahmet Piriştina’nin önem verdiği projelerden biri olan Kasaplar Meydanı’nın projesi 2003 yılında hazırlandı. Büyükşehir Belediyesi kendi arazisi üzerindeki 45 binayı yıktı. Özel mülkiyet olan 31 binayı da 1 milyon 41 bin TL’ye kamulaştırdı. Tek sorun 1310 metrekarelik hazine arazisi kaldı.
Yeni yılda ihaleye çıkacak
 Kamusal proje olan meydanın yapımı için arazinin Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden tahisis istendi. Ancak, Milli Emlak yıllarca bu talebe olumlu bakmadı. Büyükşehir Belediyesi’nin Milli Emlak’a başka bir arsayla takas önerisi de kabul edilmedi. Yeraltı otoparkı gelirinden pay verilmesi de gündeme geldi. Ancak, bu da gerçekleşmedi. Büyükşehir Belediyesi projesi hayata geçirmek için sonunda araziye satın almayı kabul etti. Hazine’nin de arazinin satışına onay vermesinin ardından Büyükşehir Belediyesi 1310 metrekareyi 1 milyon 732 bin lira ödeyerek Milli Emlak’tan satın aldı.
Başkan Aziz Kocaoğlu, “Hazine arazisi konusunda müştekiyim. (şikayetçi) Ancak Merhum Başkan Ahmet Piriştina’nın projesi olan Kasaplar Meydanı’nda bir problem kalmadı. Oradaki hazine arazisinin tahsisi gerçekleşti. En kısa sürede projenin yapım ihalesini yapacağız” dedi. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise Kasaplar Meydanı’nda kamulaştırma için toplam 2 milyon 773 bin lira bedel ödendiğine dikkat çekerek, projenin hazır olduğunu, 2011 yılının ilk aylarında yapım için ihaleye çıkılacağını söyledi.

Kaynak: Hürriyet Ege – 27.11.2010