Kasaplar Meydanı’na 7 yıldır çivi çakılmadı

Kasaplar Meydanı'na 7 yıldır çivi çakılmadı

Yeraltı otoparkının da yer aldığı çalışmayla ilgili planlar kağıt üzerinde kalırken, alanın ne zaman modern hale getirileceği merak ediliyor

SÜLEYMAN SAĞAT (HABER MERKEZİ)


Buca'daki Kasaplar Meydanı, şu andaki karmaşık haliyle çirkin bir görüntü oluşturuyor. Bölgede oturanlar, meydanda yapılacak çalışmaların başlayacağı günü sabırsızlıkla bekliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Kasaplar Meydanı'nın yeniden düzenlenmesini içeren projeyi, düzenleme kararının verilmesinin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen uygulamadı. Buca Belediyesi, merhum Başkan Ahmet Piriştina zamanında yapımına karar verilen, Aziz Kocaoğlu tarafından genişletirerek yeraltı otoparkı da eklenen Kasaplar Meydanı'na 'Ahmet Piriştina' isminin verilmesini kararlaştırmıştı.
Kağıt üzerinde Kasaplar Meydanı'yla ilgili bütün kararlar alındı, ancak uygulamaya bir türlü geçilemedi. Vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi'nin vaat ettiği meydan projesini başlatmamasına tepki gösterdi. Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan ve kasapların kiracı olarak bulunduğu dükkanların yıkılarak yerine çağdaş bir meydan düzenlemesi, yeraltı otoparkı yapılmasını içeren projenin bir an önce uygulanmasını isteyen vatandaşlar Buca'ya hizmet beklediklerini söyledi.

6 bin 271 metrekare
Buca'da Kasaplar Meydanı olaak bilinen 6 bin 271 metrekarelik alandaki Büyükşehir Belediyesi'ne ait dükkanların yıkılarak yeni bir meydan yaratılmasıyla ilgili planlama, 2000 yılında yapıldı. Aynı yıl, alanda yeni bir meydan yaratılmasına karar verilerek proje hazırlıkları başlatıldı. 2004 yılındaki yerel seçimlerin sonrasına bırakılan projeye, Ahmet Piriştina'nın ölümünün ardından göreve gelen Aziz Kocaoğlu tarafından iki katlı yeraltı otoparkı da eklendi. Ancak aradan geçen 7 yıla rağmen ilçelerinde çağdaş bir meydan düzenlemesi görmek isteyen Bucalılar, derme çatma binalarla dolu alandan kurtulamadı. Büyükşehir Belediyesi'nin projesi hayata geçirildiğinde Kasaplar Meydanı, otoparkı, yeşil alanı, çocuk oyun parkları ve kafeteryalarıyla Bucalıların nefes alacağı bir yer olacak. 6 bin 271 metrekarelik alanda yapılacak düzenlemeler kapsamında meydanın altına 170 araçlık iki katlı yeraltı otoparkı inşa edilecek. Otopark, haftanın belli günleri 'Semt Pazarı' olarak hizmet verecek.

Yeni Asır / 02.01.2008 {nomultithumb}