Karşıyaka’ya Yaşar Üniversitesi müjdesi

BELEDİYE MECLİSİ, 40 HEKTARLIK ALAN İÇİN TEMENNİ KARARI ALDI

Yeni kampüs alanının Seferihisar’a değil, Örnekköy’e yapılması konusunda Mütevvelli Heyeti’nden olumlu karar çıktığı belirtildi

(YeniAsır-07.03.2006)

Karşıyaka Belediye Meclisi, Örnekköy’de tenis alanı ve huzurevinin üst kısmındaki 40 hektarlık bölgenin Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanmakta olan 1/25 binlik nazım imar planına, üniversite ve bölgesel iş merkezi olarak yapılması yönünde temenni kararı aldı. Belediye Başkanı Cevat Durak, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti’nden yeni kampüs alanının Seferihisar’a değil de, Örnekköy’e kurulması yönünde karar çıktığını belirterek, "Sayın Selçuk Yaşar geçmişten günümüze kadar Karşıyaka’ya birçok kez yaptığı babalığı, bu sefer de üniversiteyi getirerek gösterecektir. Mütevelli Heyeti’nin bu yönde karar alması, Karşıyaka için çok sevindirici ve önemlidir" dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Yasası uyarınca, 1/25 binlik nazım imar plan çalışması yürüttüğünü, bu kapsamda her ilçeye kendi bölgelerindeki alanlarla ilgili plan önerilerinde bulunması yönünde yazı gönderdiğini söyleyen Durak, söz konusu arazinin hemen yanında, Karşıyaka’ya kazandırmayı planladıkları Stad Projesi’nin de yer aldığını söyledi.

Sıkıntı olmaz
TOKİ tarafından inşaa edilen 808 konutun bulunduğu toplu konut alanının da aynı bölgede olduğuna dikkat çeken Durak, aldıkları temenni kararıyla ilgili olarak muhtarlardan, Meclis’te grubu bulunan parti temsilcilerinden ve sivili toplum kuruluşlarından destek istediklerini belirterek, "Söz konusu arazi, yapımı süren çevre yolunun yan koluna 2 kilometre uzaklıkta. Bu yüzden ulaşım konusunda da sıkıntı yaşanmayacak" diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından karar, oy birliği ile kabul edildi.

Mülkiyeti Hazine’nin
Örnekköy’ün kuzeyindeki mülkiyeti Hazine’ye ait yaklaşık 40 hektarlık alanla ilgi Meclis üyelerine bilgi veren Karşıyaka Belediyesi Planlama Müdürü Sevgi Kıldiş, imar planlarında cebel arazi olarak görülen alanın 30 hektarlık bölümüne üniversite kampüsü, 5 hektarlık bölümüne iş merkezi, geri kalan 5 hektarlık bölümünün de rekreasyon alanı olarak değerlendirilmesini öngördüklerini söyledi.

Yüksekokul bulunmuyor
İzmir’in Batısı’nda Ege Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve 2 vakıf üniversitesinin olduğu, Kuzeyi’nde ise hiç üniversite bulunmadığını kaydeden Sevgi Kıldiş, üniversite ve bölgesel iş merkezi alanının 25 binlik planlarda leke olarak işleneceğini, daha sonra kesinleşmesi halinde 1/1000’lik uygulama imar planlarının da Karşıyaka Belediyesi’nce ayrıntılı olarak hazırlanacağını belirtti