Karşıyaka’ya stat müjdesi

Karşıyaka'ya stat müjdesi

Başkan Durak, Örnekköy'e 100 yıllık maziye sahip kulübe yakışan bir tesis yapacaklarını söyledi

ERTAN GÜRCANER


Başkan Durak, proje ile ilgili yazarımız Gürkan Ertaç'a bilgi verdi

Karşıyakalıların merakla bekledikleri stat projesinin planları İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde onaylandı. Önceki gün gerçekleştirilen belediye meclis toplantısında İzmir Çevre yolu Karşıyaka Kavşağı'nın kuzeyinde, Huzurevi ile Örnekköy Mezarlık Alanı arasında kalan alanda 15 bin kişilik stat ve spor tesisleri yapılmasını öngören 1/5 bin ölçekli nazım imar planı, komisyonlardan geldiği şekli ile oy birliği ile kabul edildi.
Yaklaşık 2 yıl önce Karşıyaka Belediye Meclisi'nin aldığı temenni kararı doğrultusunda 25 binlik planlara işlenen, ardından da incelenmek üzere Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Bayındırlık, Eğitim-Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonlarına gönderilen dosya, 3 komisyonun da olumlu görüş belirtmesiyle kabul edildi. Önerge meclisten de oy birliği ile geçti.

Destek bekliyoruz
Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, kararı büyük memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "İmar düzenlemeleri tamamlanan bu alanda, yatırımcı bularak bir an önce projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Bunun için herkesten destek bekliyor, göreve çağırıyoruz" dedi.
Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Akif Ersezgin de, stat projesinin Karşıyaka Belediyesi ve başkanının ilçe için ortaya koyduğu çok ciddi bir girişim olduğunu söyledi.
Halen kullanmakta oldukları Yalı tesislerini Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nden devralmak istediklerini dile getiren Ersezgin sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizden önceki yönetim bu konuda Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulunmuş fakat kulüple genel müdürlük arasındaki hukuki sorunlardan ötürü bu devir bir türlü gerçekleşmemiş. Kulüp kullanma bedeli ödemeyince konu yargıya intikal etmiş. Göreve geldikten sonra bu konunun üzerine eğildik ve açılan davaları bir bir temizledik. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile borçlar konusunda mutabakata vardık.
400 bin YTL'lik borcun yarısını 'iddaa' gelirlerimizden ödedik. Artık tesislerin kulübümüze süresiz ve bedelsiz devri için engel kalmadı. Ama Karşıyaka içindeki bu tesisin yeni bir spor tesisi yapılarak kaldırılması lazım.
Sahildeki Yalı tesislerini plan değişikliği ile hem sportif tesis hem de kulübe kalıcı, sabit gelir getirici tesislere dönüştürmeyi hedefliyoruz."

Neler olacak
Çevre yoluna 500 metre mesafade yer alacak stadın çevresinde otoparklar, kamp merkezi, antrenman sahaları ve kafeteryalar yer alacak.
Örnekköy'de Tenis Kompleksi'nin üst kısmında 85 bin metrekarelik alanda hayata geçirilmesi öngörülen stat projesi hayat geçtiğinde Karşıyaka Spor Kulübü bundan böyle maçlarını kendi ilçe sınırları oynayacak.

Yeni Asır / 21.01.2008