Karşıyaka’ya iki seyir iskelesi daha yapılacak

 

<Yenigün 12.03.2007>{nomultithumb}

Bostanlı sahilindeki ahşap seyir iskelesinden sonra,  Karşıyaka Nikah Sarayı yanı Dante Kafe’nin önü ve Alaybey Tersanesi’nin yakınındaki Tersane Kafe’nin önüne de iki iskele daha yapılacak.  
Denizcilik Müsteşarlığı, Limanlar Müdürlüğü ve Askeriye’den tüm izinleri aldıklarını belirten Karşıyaka Belediyesi yetkilileri Ulaştırma ve Koordinasyon Merkezi (UKOME)’den de yaklaşık 10 gün önce, “iskeleleri yapmanızda herhangi bir sakınca yok” diyerek oy birliği ile izin çıktığını açıkladılar. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ın 1 buçuk yıldan beri hayata geçirmek istediği iskele projeleri için ihale hazırlıkları başladı…
Bostanlı’daki gibi olacak
Karşıyaka Belediyesi yetkilileri iskelelerden bir tanesini Karşıyaka Belediyesi nikah sarayının yan tarafında bulunan Dante Kafe’nin önüne bir tanesini de Alaybey Tersanesi’ne yakın olan Tersane Kafe’nin önünde olacağını açıkladı. Her iki iskelenin de 65 metrekare olacağını belirtilen iskelelerin üst platformu basınçlı empirenye uygulamalı ve Ukrayna çamı olacak. Her türlü korozyana karşı dayanıklı olacak. Güvenlik açısından taşıyıcı sistem çelik aksam olacak.
Belediye Başkanı Cevat Durak İzmir körfezinin temizlenmesi sonucunda, Karşıyaka halkının denizle bütünleşmesi ve iç içe yaşaması için vapur iskeleleri dışında iskelenin yok gibi olduğuna dikkat çekti. Durak, “İhale çalışmalarına başladığımız bu iki iskeleyi Karşıyaka halkının denizle bütünleşmesini sağlamak, spor yapmak, balık tutmak ve tatil günlerinde hoşça vakit geçirmeyi sağlamak için yapıyoruz” dedi.