Karşıyaka’ya 4 kültür merkezi daha yapılıyor


SÜLEYMAN SAĞAT (HABER MERKEZİ)


Karşıyaka Belediyesi, bir ay önce Nafiz Gürman Mahallesi'ndeki İhsan Alyanak Kültür Merkezi'nin temelini attı

Mavişehir'de yapılması planlanan Zübeyde Hanım Kültür Merkezi projesini Büyükşehir Belediyesi'ne kabul ettiremeyen Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, 4 kültür merkezi yapıyor. Biri tamamlanan üçü de inşaat aşamasında olan kültür merkezlerini yaklaşık 8 milyon YTL'ye maleden Karşıyaka Belediyesi, projesine 100 yataklı otel eklenmesi nedeniyle kabul edilmeyen 30-40 milyon YTL'lik Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nin eksikliğini başka semtlerde doldurmayı planlıyor.
Bayraklı'daki Aydın Güven Gürkan Kültür Merkezi'ni tamamlayan, 2006 sonuyla 2007 yılında da Örnekköy'de İsmail Cem, Cumhuriyet Mahallesi'nde Bülent Ecevit ve Nafiz Gürman mahallesinde İhsan Alyanak kültür merkezlerinin temelini atan Karşıyaka Belediyesi, toplam 6 milyon YTL yatırım yaptı. Merkezlerin tefrişatıyla birlikte yatırım miktarının 8 milyon YTL'ye çıkacağı belirtildi.

Semtlere yayılıyor
Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Doğançay, Onur ve Cengizhan mahallelerinde açılan daha küçük ölçekli semt merkezleriyle birlikte Karşıyaka'nın kültür zengini bir ilçe haline geleceğini söyledi. Durak, "Kültür merkezlerimizde 300-400 kişilik tiyatro, konser ve konferans salonlarının yanısıra kütüphane, kurs salonları ve ofisler de bulunacak. Tamamı 2007 yılında tammalanacak" dedi.

Yeni Asır -09.06.2007