Karşıyaka’da çöp devrimi!

<Hatice ALPARSLAN>

İzmir’de çöple ilgili devrim yaratmayı planlayan Karşıyaka Belediyesi çöp konteynerlerini yeraltına alıyor. Sokaklardaki çöp kokusu, çöpleri karıştıran insanlar, kedilerin çöpleri sokaklara yayması sorunlarını bu sistemle çözmeyi planlayan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak merkezi 65 noktaya 5 metreküplük yeraltı konteynerlerinden, yeraltında yer olmayan 70 noktasına ise 3 metreküplük konteyner aldı.
İhalesini E.T.T adında bir firmanın aldığı yeraltı çöp konteyneri çalışmalarına Bostanlı’dan başlandı. Bostanlı, Mavişehir ve Atakent’de ilk denemeleri yapılacak çöp konteynırları bu bölgelerde zeminde deniz suyu olması nedeniyle özel bazlı maddelerle kaplanacak.
Yer üstünde sadece 60’ar santimetre yüksekliğinde görülecek ve yeraltında 5 metre derinliğinde olacak çöp konteynerlerini belediye kumandalı sistemle temizleyecek. Kumandalı sistemde ise tüm çöp arabalarında anahtar olacak ve dev konteynerlerin kilitlerini açarak çöpleri çıkartacaklar.
Şubat ayında başlanan yerleştirme çalışmalarını nisan ayında bitirmeyi hedefleyen Karşıyaka Belediyesi şuan Karşıyaka’nın belirli yerlerine yapacağı yeraltı konteynerlerinden Karşıyaka’nın her yerine koyacak.
Hedef 5 yılda tüm Karşıyaka’yı tamamlamak
Bu çalışmanın İstanbul Kadıköy’den sonra İzmir Karşıyaka’ya gelmesini devrim olarak nitelendiren Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Biz bu çalışmayı sokaklardaki kötü görüntüleri çözmek adına yapıyoruz. Projeyle birlikte sokaklarda ne çöp toplayan insanlar kalacak ne kedi köpekler çöpleri dağıtabilecek. Zemini zor olan yerinden başladık. Şimdilik denemesini yapıyoruz…
Yenigün -25.02.2007