Karşıyaka’da no problem!

Aliağa-Menderes hattının projesinde değişikliği yok
Kocaoğlu, “Eylem yapan Alaybey sakinleri yanlış bilgi almış” dedi
  
İzmir’in kuzey-güney aksını süratli ve konforlu bir ulaşım sistemi ile birbirine bağlaması planlanan Aliağa-Menderes Raylı Sistem inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürerken, projede hiçbir değişikliğin söz konusu olmadığı açıklandı. Karşıyaka Alaybey’de hattın yer altından üstüne alındığı gerekçesiyle eylem yapan vatandaşların yanlış bilgilendirildiğini söyleyen  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Başından beri ne söylediysek onu yapıyoruz. Projede daha önce yeraltında olup da bizim yerüstüne çıkardığımız tek metre iş yok. Vatandaşlarımızın asılsız söylentilere itibar etmemelerini diliyorum” dedi.
Başından bu yana aynı
Projede toplam tünel uzunluğunun 3 bin 50 metre olduğunu hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bunun  bin 930 metresi aç-kapa tüneli,  bin 70 metresi de yaklaşım rampası olacak… Alaybey Geçidi’nden 1798 Sokak’a kadar olan bölüm kapalı. Devlet Demiryolları ile birlikte belirleyip başından beri uyguladığımız ve daha önce kamuoyuna duyurduğumuz proje de zaten budur. Projenin başlangıcında deklare edilen bu uzunluklarda bir değişiklik söz konusu değil. Sonradan yer altından üste alınmış bir bölge yok ” şeklinde konuştu.
Kuzey-Güney birleşecek
Aliağa- Menderes Raylı Sistem Projesi’nin tamamlanıp devreye alınmasıyla günde 550 bin yolcu taşınacağını hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu şöyle devam etti: “Metro standartlarına yükseltmekte olduğumuz bu hattın işletmeye alınmasının İzmir’e ulaşım açısından  bir çok faydası olacak. Kentin kuzey-güney aksında bulunan sanayi bölgeleri ile konut bölgeleri hem birbirine hem de kent merkezine çağdaş bir ulaşım sistemi ile bağlanmış olacak. Bir çanak içine sıkışmış olan İzmir, kuzey-güney aksında yeni bir açılım olanağına kavuşacak. Bütün bu çalışmalar yapılırken, elbette hepimiz zaman zaman sıkıntı yaşayabiliriz. Ancak unutmayalım, sonunda kazanan İzmir olacak.”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karşıya Alaybey’den geçen hatta sonradan hiçbir değişiklik yapılmadığını, vatandaşın yanlış bilgilendirildiğini söyledi.
Bornova Metro EÜ Kampusüne kadar uzayacak
Başkan Aziz Kocaoğlu, Ege Üniversitesi ile Bornova merkezi arasındaki 3,5 kilometre uzunluğundaki bölümü, 3 istasyon ile metro hattına katmayı planladıklarını kaydetti. Üçyol- Üçkuyular arasındaki metro çalışmalarının bu ay içinde yeniden ihale edileceğini, projenin 15 ayda tamamlanması için çalışma yürütüleceğini belirtti. Kocaoğlu, ’’2007 yılının yazında bu hattı açmayı hedefliyoruz. 8-10 ay gecikmeyle de olsa bu hattın devreye girmesi, başlattığımız bir büyük eserin görevimiz sırasında bitirilmesi, bize büyük manevi haz verecek’’ dedi. Raylı sistemi hayata geçirirken ’’yetiştireceğiz’’ diye hataya izin vermeyeceklerini ifade eden Kocaoğlu, “Üçyol-Üçkuyular hattının bitirilmesinden sonra Narlıdere’ye uzatılması için proje geliştirdik. Halkapınar ile Otogar, Üçyol ile Buca Gölet bölgesine iki kılçık hat ile metroyu farklı noktalara da taşımak için projeler yapıyoruz” diye konuştu.
gazeteyenigün