Karşıyaka’da kent dönüşümü başladı

Karşıyaka Belediyesi'nin yaptığı protokol gereği TOKİ tarafından yaptırılan yolları, parkları, spor alanları bulunan, kaloriferli, odaları halı kaplı, 85 metre karelik konutların hak sahiplerine dağıtımında öncelik gecekondusunu teslim edenler oldu.
Karşıyaka Belediyesi'nin arsasına TOKİ tarafından yaptırılan 808 konutta ilk anahtar dağıtımı ile İzmir'de ilk kent dönüşüm projesi başladı. Mavişehir Mahallesi karşısında kalan Yalı Mahallesi'ndeki adeta baraka görünümünde konutlar, kısa sürede yıkılırken hak sahipleri de tüm altyapısı tamamlanmış modern konutlarda yaşamaya başlayacak.
Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, yaptığı açıklamada, Karşıyaka'da yılların birikmiş sorununu sona erdirdiklerini belirtti. İlçenin yılların ihmali ile plansız yapılaştığını, semtlerin çokluğu yüzünden adeta sorunlar yumağına döndüğünü kaydeden Durak, en sorunlu yerlerden bir tanesinin tamamen çözülerek insanların çağdaş yaşam koşulları alanına kavuştuğunu ifade etti.
Durak, amaçlarının, buradaki örneği geliştirerek diğer sorunlu bölgelerde de benzeri değişimi sağlamak olduğunu belirtti.
Zübeyde Hanım Mahallesi'ndeki konutlarda ilk daire tüm işlemleri teslim eden Medeni Çalıkılıç'ın oldu. Sabahın erken saatlerinde anahtar tesliminin yapılacağı ofise çocukları ve eşiyle birlikte gelen 43 yaşındaki Medeni Çalıkılıç, "Yıllarca gecekondularda oturdum. Sıkıntılarını iyi biliyorum. Pazarcılıkla geçiniyorum. Beş çocuğum ve eşime bakıyorum. Kendi evimizde huzur içerisinde yaşamak istiyordum bu gerçekleşti. Belediye Başkanı Cevat Durak'a ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Haber Ekspres – 04.10.2007