Karşıyaka, İzmir’in yıldız kenti olacak

Yeni Asır – 04.04.2006
Göreve gelişinin ikinci yılında çalışmalarını değerlendiren Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, "Gözü boyayan değil, Karşıyaka’yı ‘Yıldız Kent’ yapacak projeler hazırlıyoruz" dedi. Durak, Hilton Oteli’nde düzenlediği basın toplantısında özellikle gecekondu sorununa çözüm olarak hazırladıkları kent yenileme projelerini anlattı.
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile hayata geçirdikleri projenin bazı ‘kötü niyetli’ kişiler tarafından proveke edilmeye çalışıldığını kaydeden Durak, şöyle konuştu: "Kent bilinci almış vatandaşlar bizimle anlaşırken, bazı gecekondu mahallelerinde, siyasi birtakım gruplar böylesi önemli bir projeyi dejenere etmek için çalışmalar yapmaktadır. Bazı gecekondu mahalleleri yasal hiçbir verileri olmadığı ve konutlarının kesin yıkılması gerektiği halde bizim barışcıl, iyi niyetli yaklaşımlarımıza çok sert tepkiler verip, projeye direnmektedir. Dolduruşa gelenler, rant beklentisi içinde işgal ettikleri topraklar karşılığında, bu projeden 3-5 daire istemektedir."

.

İşte dev projeler
Mavişehir’de 16-18 milyon dolarlık dev bir kültür merkezi yapılacak.
Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nin yenileme inşaatı bu yıl başlayacak. Proje 2 yılda tamamlanacak.
Turan bölgesinde 7 yıldızlı butik otel yapılacak. Otel, 500 kişi kapasiteli çok amaçlı salon ve Avrupa’nın en büyük hareketli sahnesine sahip olacak.
Onur Mahallesi’nde dev bir anıt kurulacak. Bu anıtın saat kulesinden sonra İzmir’in ikinci simgesi olmaya aday olduğu belirtiliyor.

Ekmek büfeleri yolda
Bostanlı Pazarı ile ilgili anket ve referandum çalışması yapacaklarını kaydeden Durak, "Buradaki sebze ve meyve satan esnaf Mavişehir’e taşınacak. Ancak tekstilcilerle ilgili sorun olabilir. Halka rağmen karar alamayız. Tıpkı ekmek büfeleri gibi. Ucuz ekmek satılacak büfeler 1 ay sonra Karşıyaka’da açılacak. Çalışmalar sürüyor. Ancak şu anda ekmeğin fiyatının ne olduğunu açıklamayacağım" dedi