Karşıyaka referandum yapacak Bornova da mahkemeye gidecek

SINIRLARI KÜÇÜLECEK İKİ İLÇE BELEDİYE BAŞKANI, SONUNA KADAR MÜCADELEDE KARARLI

Karşıyaka referandum yapacak Bornova da mahkemeye gidecek

Bayraklı'nın ilçe olmasına karşı çıkmadıklarını belirten Cevat Durak ve Sırrı Aydoğan, haklarını farklı kulvarlarda arayacaklarını söylediler

NİHAL AŞKIN (HABER MERKEZİ)

Önümüzdeki günlerde Meclis'te görüşülmesi beklenen ve İzmir'de de Bayraklı ve Karabağlar olarak iki yeni ilçenin kurulmasını öngören yasa tasarısı, ortalığı karıştırdı. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Karşıyaka'da içlerinde Bayraklı'ya da bağlanacağı belirtilen 9 mahallenin bulunduğu 45 mahallede sandık kurarak referandum yapacaklarını söylerken, Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan da, 3 mahallelerinin Bayraklı'ya kaydırılması nedeniyle gerekirse hukuki yollara başvuracaklarını belirtti.

Cevap geldi
Prensipte Bayraklı ilçesinin kurulmasına karşı olmadıklarını kaydeden Durak, doğal sınırların aşılarak art niyetli ve tamamen siyasi olarak sınırların çizilmesine karşı olduklarını ifade etti. Öte yandan, yeni ilçe sınırlarının AKP hükümeti tarafından partinin siyasi hesapları göz önüne alınarak çizildiği iddialarına, AKP kanadından cevap geldi.

Gerçek değil
Bu iddiaların kesinlikle gerçeği yansıtmadığını belirten AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Nükhet Hotar Göksel, tasarının siyasi kaygılarla değil, objektif kriterlere göre hazırlandığını ifade etti.

Kocaman dağ var
Girne ile Karşıyaka'nın kardeş şehir olması nedeniyle Karşıyaka'dan 45 muhtarla KKTC'ye giden Cevat Durak, hazırlanan tasarıda yer alan Bayraklı ilçesi sınırlarına tepki gösterdi. Sınırların siyasi kaygılarla çizildiğini ifade eden Durak, "Biz Bayraklı'nın ilçe olmasına karşı değiliz. Ancak Karşıyaka'nın bölünmesine şiddetle karşıyız. Büyük bir hata yapılıyor. Karşıyaka ile Bayraklı arasında doğal bir sınır varken, kocaman dağ aşılarak Karşıyaka'nın göbeğine kadar giriliyor. Bu insafsızlık" diye konuştu. Karşıyaka'da yer alan Onur, Yamanlar, Doğançay, Gümüşpala, Nafiz Gürman, Emek, Soğukkuyu, Postacılar ve Turan mahallesi muhtarlarının Bayraklı'ya dahil olmak istemediğini ifade eden Durak, şöyle konuştu:

Halka soracak
"Bizlere sorulmadan hazırlanan tasarının yasalaşması halinde konuyu halka götüreceğiz. Muhtarlarımız mahallelerinde oturan seçmen listelerine göre aynı saatlerde referandum yapacak. Bu 9 mahallede kurulacak sandıklarda, 'Bayraklı'ya katılmak istiyor musunuz' sorusunu muhtarlarımız halka soracak. Geri kalan mahallelerde de aynı gün Karşyıyaka'nın bölünmesini isteyip istemediklerini oylayacağız. Tıpkı resmi bir referandum titizliğinde çalışma yapılacak. Hükümetin öngördüğü resmiyet içerisinde belediyenin ve muhtarların denetiminde yapılacak. KKTC'den dönünce referandumla ilgili tüm detayları netleştireceğiz. Buradan çıkacak sonuca göre de halkın isteği doğrultusunda ne gerekiyorsa yapacağız."

Yanlış yapılıyor
Öte yandan hazırlanan yasa tasarısına göre Bayraklı ilçesinin batıdaki sınırı da Bornova'da tepkilere neden oldu. Bornova'ya dahil olan Mansuroğlu, Manavkuyu ve Osmangazi mahallelerinin Bayraklı ilçesine dahil edilemeyeceğini belirten Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan, "Bu konuda hukuki olarak ne gerekiyorsa sonuna kadar gideceğiz. Bu mahaller Bornovanın" dedi. Bugün basın toplantısı düzenleyeceğini ve herşeyi açıklayacağını vurgulayan Aydoğan, "Ne düşündüğümüzü, ne yapacağımızı açıklayacağım. Hukuki olarak da imkanım varsa sonuna kadar giderim. Çok büyük bir yanlış yapılıyor. İnşallah bu yanlıştan en kısa zamanda dönerler" dedi.

Hiç kimse art niyet aramasın

AKP'li Göksel, "Tasarı siyasi kaygılarla değil, objektif kriterlere göre hazırlandı"

Hazırlanan yasa tasarısının ardında art niyet aramamak gerektiğini belirten AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Nükhet Hotar Göksel, tasarının siyasi kaygılarla değil, objektif kriterlere göre hazırlandığını söyledi. Göksel, şöyle konuştu:
"Bayraklı ve Karabğlar'ın ilçe olması herkesin beklediği konuydu. Neden bu zamanda yapıldığı yönünde eleştiriler geliyor. Tasarının bu zamana denk gelmesinin sebebi, nüfus sayım sonuçlarının beklenmesinden dolayı. Net sonuçlar alındıktan sonra sadece İzmir'de değil, Türkiye çapında birçok ilde objektif kriterler ve bilimsel veriler ışığında değişiklikler yapıldı. Eğer gerçekten söylendiği gibi siyasi kaygılarla gerçekleştirilmiş olsaydı, gündemde başka bölünmeler vardı. Onları da yapardık. Nüfusu 50 binin altında olan yerleri değerlendirmeye almadık. Kimse bu işin arkasında art niyet aramasın. Bölünen ilçeler açısından da bölündüğü ilçeler açısından bu yeni yapılanma halka daha iyi hizmet gelmesini sağlayacak."

Yeni Asır / 25.02.2008