Karşıyaka Belediyesi’nden Turan ve Salhane’ye onay

İZMİR Milliyet EGE – 07.10.2007{nomultithumb}

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı 1/5000 ölçekli Turan-Salhane Liman arkası Yeni Kent Merkezi Nazım İmar Planı kapsamında, Karşıyaka Belediyesi de Turan-Salhane bölgesini kapsayan 1/1000 ölçekli imar planını yaptı. Plan, Karşıyaka Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle kabul edildi. Buna göre Turan-Salhane bölgesinde kültürel, ticari ve turistik tesis yapılaşmasına izin veren planlama ilkeleri belirlendi, yeni kent merkezinin oluşturulması hedeflendi.
Bu doğrultuda, girişimcilerin yatırım yapması amaçlanan Turan’da, kıyı kesimi eğlence ve turizm tesisleri, kır kahveleri, lokantalar, tavernalar, günübirlik su ve kara sporları merkezleri, oyun salonları, sinema, tiyatro ve gece eğlence işletmeleri şeklinde planlandı. Salhane’de ise sahil kesiminde turizm-ticaret bölgesi niteliğiyle alışveriş merkezleri, ticari-turistik tesisler, otel, motel, müze ve sanat galerileri, sinema-tiyatro-tören-konferans salonları, iş merkezleri, ticaret mekanları, çarşı, büro, iş hanı, çok katlı mağazalar, konaklama tesisleri ve özel hastane olacak.
Başkan Cevat Durak, yeni planla İzmir ve Karşıyaka’nın bambaşka bir çehreye kavuşacağını belirtti. Durak, ''Turan-Salhane bölgesinde uluslararası standartta bir cazibe merkezi ve çağdaş kent merkezi oluşacak. Binlerce insanımıza iş kapısı açılacak. İzmir’imiz, Karşıyaka’mız daha da güzelleşecek, zenginleşecek, kalkınacak'' dedi.