Karabağlar’da arsa krizi çözüldü

Can ÖZLÜ / İZMİR, (DHA) 

KARABAĞLAR Belediye Meclisi’nin Nisan ayı ikinci oturumu Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm Başkanlığı’nda yapıldı. Başkan Sıtkı Kürüm’e toplantıda, Karabağlar, Konak ve Balçova Belediyeleri arasında sorun olan büyük bölümünün ise Doğuş Grubu’na ait olduğu 47 bin 984 metrekarelik, Üçkuyular’daki pazaryeri ve arkasındaki otopark alanı için taraflarla protokol imzalama yetkisi verildi. Anlaşmaya varılan protokol hakkında meclis üyelerine bilgi veren Kürüm, söz konusu alanda Karabağlar Belediyesi’nin 12 bin 635 metrekare arsası bulunduğunu, geri kalan arsanın 6 bin metrekarelik bölümünün ise Konak Belediyesine ait olduğunu söyledi.

Hatrı sayılır gelir
Satıp kurtulmak yerine kat karşılığı protokol imzalama konusunda ön anlaşmaya vardıklarını belirten Kürüm, Doğuş grubunun bu alana içerisinde iş merkezi, otel, alışveriş merkezi ve rezidans bulunan bir kompleks yapacağını söyledi. Arsayı satmak yerine yapılan tesisten arsaları oranında pay alacaklarını belirten Kürüm, “Böylece belediyenin sürekli ve hatrı sayılır bir geliri olacak. Kısa sürede proje aşamasına gelineceğini ve inşaatın hızlı bir şekilde tamamlanacağını düşünüyorum. Bizden sonraki yönetimler de büyük rahatlık yaşayacak. Buradan elde edilen gelir halka hizmet olarak diğer yatırımlarda kullanılacak” dedi.

OY BİRLİĞİ ÇIKTI

Kürüm, Balçova Belediyesi’nin alandaki emlak vergilerinden alacağı yaklaşık 1,6 milyon liralık tutarın ise imzalanacak ön protokolün ardından Doğuş Grubunca Balçova Belediyesine ödeneceğini söyledi. AKP Grup Sözcüsü Mehmet Emin Aşkın da kat karşılığı uygulamasının kendileri için de uygun olduğunu belirtti. Konuşmaların ardından önerge oy birliği ile kabul edildi.

Kaynak: Hürriyet Ege – 08.04.2010