Karaada imara açılırsa mahkemeye gideriz

Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan, Kültür ve Turizm Bakanlığının "Torba revizyon imar planı"nı kabul etmeyip, Adaboğazı ve Karaada gibi yerleri imara açması durumunda, mahkemeye gideceklerini bildirdi.

Ağan, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un Bodrum'u ziyareti sırasında kendileriyle bir toplantı yaptıklarını söyledi. Toplantıda Bakan Koç'un Bodrum Yarımadası 1/25 binlik Çevre Düzeni Planlama çalışmasının, mayıs ayında biteceğini söylediğini belirten Mazlum Ağan, planın onaylanmasının kendileri için önem taşıdığını kaydetti.
Kent içinde kalan otogar ve sanayi sitesinin, kent dışına çıkartılmasının önemine değinen Ağan, şöyle dedi: "Çevre Düzeni Planı'nda spor alanları, hal binası, sağlık tesisi alanları, eğitim alanları vardı. Bütün bunlar kentin ihtiyacı olan şeylerdi. Torba revizyon imar planında biz bunları göstermiştik. Bakanlığın torba revizyon imar planını kabul etmemesi, Karaada ve Adaboğazı gibi yerleri imara açması durumunda mahkemeye gideriz. Şimdiki görüşmelerimiz bakanlıkla, daire başkanlığıyla, genel müdürlükle ve şube müdürlüğü bazında olumlu geçiyor. Ama planlama aşaması sonuçlandığında Bodrum'un lehine ya da aleyhine olacak durumu zaten tartışacağız."

Bodrum mimarisi bozulur

Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon ise Bodrum'un özgün bir mimarisi yapısı olduğuna işaret ederek, "Bodrum'un 'Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi' ilan edilmesi ile birlikte yaşanan gelişmelerin Bodrum'un özgün mimari yapısını bozacağı endişesindeyim. Bodrum'un 2 katlı evleri dünyaca tanınıyor. Bu süreç hayata geçtiğinde kentte yatırım yapacak olanların çok katlı binalar yapacakları düşüncesindeyim" diye konuştu.
Bölgeye yatırım yapacak olanların büyük bir bölümünün tek geçim kaynağının turizm olmadığını da iddia eden Kocadon, "Bodrum'un ikinci bir Antalya yapılmasına karşıyız. Bu süreç hayata geçtiğinde 2 yıldızlı otel işleten turizmciler de dahil küçük işletmelerin yaşama şansı kalmayacak. Bizi en çok korkutan Bodrum'a özgü güzelliklerin yok edilmesi" dedi.

Bodrumlu Gönüllüler Derneği Başkanı Cüneyt Karaloğlu da Bodrum Yarımadası'nın imar tahribatı yapıldığı gerekçesiyle Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edildiğini söyledi. Bodrum'un Ortakent Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise Kültür ve Turizm Bakanlığının Bodrum Yarımadası'nı "Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi" ilan etmesine karşı yürütmeyi durdurma ve iptal davası açtığını bildirmişti.

Haber Ekspres – 06.02.2007