Kamu yararına olmadığı kararı

İzmir Barosu avukatlarından Senih Özay tarafından açılan davada, Bergama Altın Madeninin imar planının, planlama ilkelerinin ve şehircilik esaslarının kamu yararına olmadığı kararı Danıştay tarafından onandı.
Avukat Senih Özay tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bergama Altın Madenine karşı çıkış davasında, altın madeninin çıkartılması ve işlenilmesinin yargı kararıyla durdurulduğunu, buna rağmen işletmenin çalışmaya devam ettiğini belirtti.
Özay, bunun hukuka ve anayasaya aykırı olduğu, imar planının, planlama ilkelerinin ve şehircilik esaslarının kamu yararına olmadığı iddiasıyla "iptali" için İdare Mahkemesine dava açıldığını ifade etti.
İzmir 4. İdare Mahkemesinin yaptığı keşif sonrasında 3 uzman tarafından düzenlenen bilirkişi raporunun ardından, Mahkeme Heyetinin "iptal" kararı verdiğini kaydeden Özay, daha sonra Danıştaya giden dosyanın yapılan incelemesi sonucu, Bergama Altın Madeninin imar planının, planlama ilkelerinin ve şehircilik esaslarının kamu yararına olmadığı kararının onandığı belirtildi.

HaberEkspres – 13.07.2007