Kamu limanın neresinde?

İzmir Alsancak Limanı özelleştirmeyle elden çıkarılırken, süreçte 'kamu yararı' ilkesinin gözardı edildiği belirtiliyor

Doğu Akdeniz'in en önemli tesislerinden İzmir Limanı, Global-Hutchison-EİB konsorsiyumuna devredildi. Ortaklığa Alman Deutche Bank da 'sessiz sedasız' katıldı. Liman-İş sendikası, kamu yararı geri plana itilen özelleştirme işlemine dava açmaya hazırlanıyor.

YUSUF ÖZKAN Cumhuriyet Ege – 15.05.2007{nomultithumb} 

İzmir Limanı'nın 1 milyar 275 milyon dolara Global-Hutchison-Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) konsorsiyumuna satılması, özelleştirmedeki çarpıklığı bir kez daha gözler önüne serdi. Türkiye'nin dünyaya açılan kapısı, tarım ve sanayi ürünlerinin ihracat merkezi durumundaki limanın elden çıkarılmasıyla, "devlet tekeli" yerine "özel tekel"in tercih edildiğini vurgulayan uzmanlar, "Özelleştirmeyle birlikte gündeme gelen kar amaçlı fiyatlandırmadaki artış, halkın o hizmetten yararlanmasına engel oluşturmaya başladığı zaman, ileri sürülen sözde hizmet kalitesinin yükselmesinin mantığı nedir?" sorusuna dikkat çekiyor. Liman-İş Sendikası da özelleştirmenin iptali istemiyle dava açma hazırlığında.

Türkiye'deki toplam konteyner taşımacılığının yüzde 22.2'si İzmir Alsancak Limanı'ndan gerçekleştiriliyor. Toplam 650 bin metrekarelik alana sahip olan liman, alanında Doğu Akdeniz'in en önemli tesislerinden biri olarak değerlendiriliyor. 2007'de limana gelen gemi sayısı 2 bin 973'e yükselirken, buradan yapılan ihracat 8 milyon 302 bin ton, ithalat ise 3 milyon 967 bin tona ulaşmış durumda.

 

STRATEJİKSATIŞLAR

 

TELEKOM, TÜPRAŞ, TEKEL gibi stratejik önemi bulunan kurumları tek tek elden çıkaran ya da çıkarmak için girişimlerini sürdüren AKP hükümeti, son olarak bu ayın başında İzmir Alsancak Limanı'nı 1 milyar 275 milyon dolara Global-Hutchison-EİB konsorsiyumuna sattı. Ortaklığa geçen günlerde Alman sermayeli Deutche Bank'ın da "sessiz sedasız" ortak olduğu bildirildi.

Konsorsiyum üyelerinden Hong Kong merkezli Hutchison Port Holding, dünyada liman işletmeciliği, telekom, haberleşme, elektronik ticaret, emlak, enerji, parakende ve üretim sektörlerinde yatırımlar yapan Hutchison Whampoa Limited Şirketi'nin kuruluşu. Hutchison Whampoa, Asya, Orta Doğu, Afrika, Avrupa ve Amerika kıtalarındaki 24 ülkede, 45 liman ve ulaştırma hizmetleri konusunda çalışıyor.

Global ise iptal edilen Galataport ihalesini Ofer'le birlikte kazanan konsorsiyum üyesi olarak adını duyurmuştu. Mehmet Kutman'ın patronu olduğu Global Yatırım Ortaklığı, böylece Kuşadası ve Antalya limanlarının ardından İzmir Limanı'nın da işletme hakkını elde etti. Global ayrıca, 325 dönümlük Kuşadası Tatil Köyü'nü de Ofer'le birlikte satın almıştı. Satıştan sonra bölgenin yüzde 20'lik imar yoğunluğu, ilçe belediye meclisi kararıyla yüzde 53'e çıkarılmış, bunun üzerine duyarlı kesimler yargıya başvurmuştu. Süreç hala Aydın 1. İdare Mahkemesi'nde devam ediyor.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, özelleştirmelerin arkasında yatan temel mantığın sorgulanması gerektiğini vurgulayarak, İzmir Limanı'nın satışına da bu gözle bakılması gerektiğini vurguladı. Özelleştirme uygulamalarının ardından hiçbir zaman sektörel rekabetin artmadığı, İzmir Limanı'nın satışı örneğinde olduğu gibi, "özel yerli/yabancı tekeli" ortaya çıktığına dikkat çeken şube yetkilileri, şu görüşlere yer verdiler:

"Devlet tekeline karşı çıkarak gerçekleştirilen süreç, özel tekelin yerleşmesine neden olmaktadır. Günümüzde devlet düzenleyici çalışmalarıyla ön plana çıkmaktadır. Devlet yatırım ve işletmeden çekilmekte, ekonomik alan özel sektöre bırakılmaktadır. Bu nedenle, hizmetten yararlanan kesimin yayıldığı alan artık amaç değildir, özel sektörde asıl olan kar mantığıdır."